Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Památky
Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení. Projet se zde můžete také na pramici okolo vodního hradního příkopu. Hrad byl postaven na přelomu 15. a 16. století na místě bývalé tvrze za účasti známého stavitele Benedikta Rejta. Švihov se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby.
 
První prohlídková trasa "Hrad" se zabývá historií hradu a návštěvníci navštíví reprezentačními prostory hradu. Prohlídka začíná v Červené baště, pokračuje přes vstupní halu do ložnice hradní paní, zavítá do hradní kaple, tanečního sálu, hodovní síně a je zakončena ve zbrojnici.
 
Jedním z nejlépe dochovaných pozdně gotických interiérů hradu je kaple Nanebevzetí Panny Marie s freskou sv. Jiří a sbírkou gotických plastik, kde je možné si objednat svatební obřad.
 
Druhá prohlídková trasa "Kuchyně" představuje návštěvníkům hospodářské místnosti hradu, tedy prostory, které byly určeny pro sloužícím: hejtmanská kancelář, strážnice, fraucimor, kuchyně. Gotický sál, kterým se prochází, má za cíl seznámit návštěvníky s archeologickými nálezy na hradě a přenesenými malbami ze zaniklého kostela v Doupově.

Na Švihově bude od července 2016 po dvouleté rekonstrukci zpřístupněna hradní věž s výhledem do údolí řeky Úhlavy a nový třetí prohlídkový okruh zavede všechny zájemce do tajů památkové obnovy hradu.
 
Hrad nabízí také prohlídky pro neslyšící a prohlídky mimo otevírací dobu. Tyto prohlídky je nutné předem objednat. Nejmenší návštěvníky jistě potěší výstava draků a drakobijců.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 5. 2016
15.4.
19.6.
Teorie chlupatého míče

Teorie chlupatého míče

Klatovy, Šumava
22.4.
19.6.
Eliška Jakubíčková 2016

Eliška Jakubíčková 2016

Klatovy, Šumava
10.6.
Odlévání zvonu na hradě Švihov

Odlévání zvonu na hradě Švihov

Švihov, Šumava
2.7.
3.7.
Dobývání hradu Švihov

Dobývání hradu Švihov

Švihov, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí

Bezlepková kuchyně v restauraci Irida

Bezlepková kuchyně v restauraci Irida

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace Lev

Restaurace Lev

Klatovy, Šumava