Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vlastivědné muzeum Kyjov

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kultura
Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku. Naleznete zde několik stálých expozic, které vás seznámí s pravěkým životem v této oblasti, místními kroji a životem našich babiček či přírodou zdejšího regionu.
Vlastivědné muzeum sídlí v renesančním zámečku již od roku 1928, nejstarší dochované stavbě ve městě. V muzeu se můžete seznámit s archeologickou expozicí s názvem Pravěk Kyjovska, kterou představují exponáty ze starší doby kamenné až po osídlení Slovany.

Druhou stálou expozicí je expozice etnografická, která seznamuje s vývojem lidového oděvu a historií bydlení na Kyjovsku. Prohlédnete si zde různé kroje a ukázku slovácké jizby s vysoko vystlanou malovanou postelí z roku 1863, kolébkou, malovanou truhlou s dřevěnými hračkami kyjovského hračkáře Pulsbergra, bidlem s přehozenými krojovými součástkami a nezbytnou kropenkou s růžencem u dveří.

Druhá část této výstavy nabízí pohled do "dvora, kuchyně a ložnice". Výhradně přes trojrozměrné předměty si tak především mladší návštěvníci mohou alespoň částečně představit, jak fungovalo hospodářství, mladá děvčata zase s jakým nádobím a kuchyňským vybavením musely pracovat jejich babičky a stařenky.

Přírodovědná expozice představuje přírodovědné sbírky formou velkoplošného dioramatu, které přiblížuje návštěvníkům přirozené prostředí, ve kterém ten který živočich skutečně žije, včetně autentických zvukových nahrávek. Je zde zastoupena lesostep s ukázkou staré vinice, karpatská bučina a dubohabřina a aluviální louka s rybníkem. Protože muzeum disponuje také vzácnou paleontologickou sbírkou Andělína Odstrčila, je přírodovědná expozice rozšířena o latexový otisk kyjovské hnědouhelné sloje a obraz Krajina Kyjovska v mladších třetihorách, který zachycuje živočichy a rostliny vyskytující se v tomto období v kyjovském regionu.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 1. 2018
1.11.
31.1.
Jednota bratrská

Jednota bratrská

Kyjov, Jižní Morava
23.2.
25.2.
Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně

Bukovany, Jižní Morava
1.2.
4.2.
Festival řízků na Bukovanském mlýně

Festival řízků na Bukovanském mlýně

Bukovany, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Régio v Kyjově

Penzion Régio v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava