Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Památky
Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.
Náchodský zámek vznikl na místě gotického hradu, který od druhé poloviny 13. století střežil zemskou cestu z Čech do Kladska. Smiřičtí, kteří hrad vlastnili od roku 1544, jej přestavěli na renesanční zámek, později byl upraven a rozšířen v období baroka.

Velká věž se svou šířkou 11 m a průměrnou tloušťkou zdi 3,5 m byla nejdůležitějším obranným prvkem středověkého hradu. Roku 1570 byla věž poškozena bleskem a při následné opravě na počátku 17. století opatřena otevřeným ochozem a dvojí lucernou s bání. Další úder blesku poničil její horní část roku 1721, tehdy byla snížena o jedno patro. Ve druhém patře se nachází vstup do hladomorny a těsně pod ochozem výklenky s komorami pro hradní stráže.

Na vyhlídku vede věží 141 schodů, uprostřed je hladomorna a při vstupu do věže se naskýtá pohled do sklepení. Z vyhlídky se nabízí jedinečný pohled na centrum Náchoda. Věž je přístupná samostatně bez průvodce společně s podzemní prostory gotického sklepa se studnou.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 9. 2019
1.6.
30.9.
Cyklobusy Kladským pomezím 2019

Cyklobusy Kladským pomezím 2019

Náchod, Královéhradecko
2.7.
28.9.
Svět čokolády

Svět čokolády

Nové Město nad Metují, Královéhradecko
16.7.
30.9.
Putovní výstava Národního technického muzea v České Skalici

Putovní výstava Národního technického muzea v České Skalici

Česká Skalice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí