Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Velehrad - významné poutní místo

Velehrad - významné poutní místo

Památky
Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).
Historie tohoto místa se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky Salašky přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter. Právě na základě své polohy dostal klášter své jméno a stal se záhy nositelem mnohem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj.

A tak již po staletí na Velehrad proudí tisíce poutníků, k nimž se připojil v roce 1990 také papež Jan Pavel II. Bazilika s přilehlými budovami a areálem byla v dubnu 2008 prohlášena za národní kulturní památku.

Velehrad je významným duchovním centrem, místem častých církevních poutí, shromáždění a cyrilometodějských oslav. Hlavní cyrilometodějská pouť se koná vždy 5. července v den svátku světců.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2015
5.9.
30.10.
Výstava obrazů - František Kubina

Výstava obrazů - František Kubina

Velehrad, Východní Morava
7.8.
30.10.
Výstava Mahdal, Žampach, Štěpánek

Výstava Mahdal, Žampach, Štěpánek

Velehrad, Východní Morava
5.10.
11.11.
Malovaná poezie

Malovaná poezie

Uherské Hradiště, Východní Morava
15.5.
31.10.
Balonem nad Buchlovem

Balonem nad Buchlovem

Buchlovice, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí