Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Večer v sedleckém opatství - unikátní prohlídky

Večer v sedleckém opatství - unikátní prohlídky

Zážitky
Stylový večerní program pro skupiny, jehož hlavní součástí je noční prohlídka opraveného a na seznam UNESCO zapsaného chrámu Nanebevzetí Panny Marie a a sv. Jana Křtitele - nejstarší katedrály střední Evropy a světoznámé kostnice hřbitovního kostelíka Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory

Program začíná u vchodu do pouze světlem síček osvětlené katedrály a průvodci oblečení do kostýmů cisterciáckých mnichů provádí návštěvníky setmělou katedrálou a vykládají jim historii i legendy vážící se k této úchvatné prostoře dómu.

Během prohlídky je pro návštěvníky připravena malá ochutnávka kutnohorského vína ze sedlecké rezervy, zpěv gregoriánských chorálů a poslech varhanní hudby. Hudební vložky jsou velmi působivé, protože setmělý, zklidněný a akusticky bohatý prostor vyřazuje částečně zrak a umožňuje sluchu širší a barevnější vnímání. Návštěvníkům se v průběhu prohlídky překvapivě rozsvěcují tajemná zákoutí, jako například odkryté základy původního románského kostela či výklenek ve stěně s kosterními ostatky umučených mnichů...

Oživením, odlehčením a zároveň skokem zpět do současnosti je pobyt v prvním kinosále v kostele v ČR, který se nachází v ochozu katedrály a je vybaven špičkovou audiovizuální technikou. Jelikož se jedná o zážitkový program, je historie namísto suchého výkladu zpracována humorným způsobem v 9 minut trvajícím animovaném filmu o založení a historii sedleckého kláštera. Film byl vytvořen z grantu Ministerstva kultury ČR v programu podpory památek UNESCO a je zárukou zábavy pro děti i dospělé.

Součástí zážitkového programu v katedrále je i vstup do chrámové pokladnice, kde se ukrývá výjimečný liturgický klenot - originál Sedlecké monstrance - podle posledních poznatků nejstarší dochovaná gotická monstrance na světě a vystoupání po samonosném Santiniho točitém barokním schodišti do patra, průchod podkrovím severní lodě až na kůr  a závěrečný minikoncert monumentální  varhaní hudby a zpěvů.

Po prohlídce katedrály se návštěvníci  přemístí na hřbitov - do kostnice, zde je "mniši" uvedou  do omračující atmosféry prostoru, kde v záři svíc spočívá na 40 000 zesnulých a který poskytuje další nevšední zážitek, při němž je čas přemýšlet o věcech posledních, na které ve shonu našeho života nemáme čas. Zážikový program je ukončen v horní kapli Hřbitovního kostela všech svatých minikoncertem na barokní positiv.

Akce v délce cca 2,5 hodiny se pořádá pouze na objednávku, maximálně pro 50 osob. Program je třeba objednat 2 týdny předem.

Celý popis
Naposledy změněno: 27. 10. 2016
1.9.
31.12.
Čtyřvstupenka v Kutné Hoře

Čtyřvstupenka v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
1.1.
31.12.
Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
2.4.
31.10.
Otevřete třináctou komnatu

Otevřete třináctou komnatu

Šťáhlavy, Plzeňsko a Český les
Svíčkárna Rodas v Kutné Hoře

Svíčkárna Rodas v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí