Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Večer v sedleckém opatství - unikátní prohlídky

Večer v sedleckém opatství - unikátní prohlídky

Zážitky
Stylový večerní program pro skupiny, jehož hlavní součástí je noční prohlídka opraveného a na seznam UNESCO zapsaného chrámu Nanebevzetí Panny Marie a a sv. Jana Křtitele - nejstarší katedrály střední Evropy a světoznámé kostnice hřbitovního kostelíka Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory

Program začíná u vchodu do pouze světlem síček osvětlené katedrály a průvodci oblečení do kostýmů cisterciáckých mnichů provádí návštěvníky setmělou katedrálou a vykládají jim historii i legendy vážící se k této úchvatné prostoře dómu.

Během prohlídky je pro návštěvníky připravena malá ochutnávka kutnohorského vína ze sedlecké rezervy, zpěv gregoriánských chorálů a poslech varhanní hudby. Hudební vložky jsou velmi působivé, protože setmělý, zklidněný a akusticky bohatý prostor vyřazuje částečně zrak a umožňuje sluchu širší a barevnější vnímání. Návštěvníkům se v průběhu prohlídky překvapivě rozsvěcují tajemná zákoutí, jako například odkryté základy původního románského kostela či výklenek ve stěně s kosterními ostatky umučených mnichů...

Oživením, odlehčením a zároveň skokem zpět do současnosti je pobyt v prvním kinosále v kostele v ČR, který se nachází v ochozu katedrály a je vybaven špičkovou audiovizuální technikou. Jelikož se jedná o zážitkový program, je historie namísto suchého výkladu zpracována humorným způsobem v 9 minut trvajícím animovaném filmu o založení a historii sedleckého kláštera. Film byl vytvořen z grantu Ministerstva kultury ČR v programu podpory památek UNESCO a je zárukou zábavy pro děti i dospělé.

Součástí zážitkového programu v katedrále je i vstup do chrámové pokladnice, kde se ukrývá výjimečný liturgický klenot - originál Sedlecké monstrance - podle posledních poznatků nejstarší dochovaná gotická monstrance na světě a vystoupání po samonosném Santiniho točitém barokním schodišti do patra, průchod podkrovím severní lodě až na kůr  a závěrečný minikoncert monumentální  varhaní hudby a zpěvů.

Po prohlídce katedrály se návštěvníci  přemístí na hřbitov - do kostnice, zde je "mniši" uvedou  do omračující atmosféry prostoru, kde v záři svíc spočívá na 40 000 zesnulých a který poskytuje další nevšední zážitek, při němž je čas přemýšlet o věcech posledních, na které ve shonu našeho života nemáme čas. Zážikový program je ukončen v horní kapli Hřbitovního kostela všech svatých minikoncertem na barokní positiv.

Akce v délce cca 2,5 hodiny se pořádá pouze na objednávku, maximálně pro 50 osob. Program je třeba objednat 2 týdny předem.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 8. 2016
5.7.
30.8.
Noční prohlídky sedlecké katedrály 2016

Noční prohlídky sedlecké katedrály 2016

Kutná Hora, Střední Čechy
4.7.
29.8.
Noční prohlídky sedlecké kostnice 2016

Noční prohlídky sedlecké kostnice 2016

Kutná Hora, Střední Čechy
1.7.
31.8.
Kutnohorské léto 2016

Kutnohorské léto 2016

Kutná Hora, Střední Čechy
1.1.
31.12.
Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Svíčkárna Rodas v Kutné Hoře

Svíčkárna Rodas v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí