Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Kultura
Jeden z nejkrásnějších barokních zámků ze 17. století v Čechách představuje dlouhodobou expozici ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, která uvádí přední české malíře, tvořící v duchu modernismu, expresionismu a neoklasicismu.

Návštěvníci mohou vidět díla od Maxmiliána Pirnera, Antonína Slavíčka, Václava Špály, Otakara Nejedlého nebo Williho Nowaka. Hlavní sál zámku zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami přímo do rozsáhlého a pěkně udržovaného francouzského parku s terakotovými vázami.

Z historie: raně barokní zámek Troja byl postaven v letech 1679–1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka. Projektant Trojského zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey. Inspiraci pro zámek v Troji čerpal ze svého pobytu v Itálii, kde si oblíbil stavby typu římské příměstské vily. Dominantou celé budovy je bezpochyby velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s dalšími přilehlými salóny. Hlavní sál zámku zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami přímo do rozsáhlého a pěkně udržovaného francouzského parku s terakotovými vázami.

Malířskou výzdobu v přízemí zámku převážně zhotovil Carpoforo Tencalla. Strop a stěny ústředního sálu pokrývají fresky s námětem Apotheosy vítězství nad Turky u Vídně a oslavují tak Habsburky. Fresky namalovali nizozemští malíři Abraham a Izak Godinové. Přilehlé místnosti pak vyzdobil italský malíř Francisco Marchetti se synem Giovannim freskami s náměty z antické mytologie a oslavou stavebníků zámku. V zámku se nachází celkem 4000 m2 maleb, z toho 1400 m2 v hlavním sále, který slouží také ke koncertům. Jsou zde expozice Galerie hl. m. Prahy.

Pokud plánujete návštěvu Zoo Praha a botanické zahrady doporučujeme zakoupit tzv. Trojskou kartu.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 3. 2018
10.3.
27.5.
Štíři v zoo Praha

Štíři v zoo Praha

Praha 7, Praha
1.1.
31.12.
Happy Mondays v Zoo Praha 2018

Happy Mondays v Zoo Praha 2018

Praha 7, Praha
14.10.
31.3.
Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí