Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Toskánský palác v Praze
Kultura

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.

Toskánský palác je raně barokní stavbou stavitele J.B.Matheye, postavená kolem roku 1690 na přání hraběte Michala Osvalda z Thunu, ten se však stavbou tak zadlužil, že budovu museli dědicové po jeho smrti prodat vévodům Toskánským. Palác tedy patřil v 18. století vévodům Toskánským, jejichž plastické znaky zdobí širokou frontu nad dveřmi balkónů. Na atice budovy mezi altánovými vikýři jsou umístěny raně barokní sochy mytologických postav (některé prameny uvádějí, že jde o alegorii Sedmera svobodných umění) od Jana Brokoffa.

V roce 1847 se stal majitelem Ferdinand Dobrotivý a po jeho smrti dědickou cestou císař František Josef. Palác zůstal v majetku Habsburků až do roku 1918. Od tohoto roku se začala psát nová kapitola v historii Toskánského paláce, jehož novým a doposud posledním vlastníkem se stal stát a do objektu bylo umístěno Ministerstvo zahraničních věcí.

Palác prošel od listopadu 1995 do února 1998 rekonstrukcí, při níž byly objeveny nástěnné fresky ze 17. století. Po skončení rekonstrukce palác stále využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, odbor konzulárních činností, které je jeho majitelem a veřejnosti slouží část přízemí, kde vznikl sál pro pořádání výstav a společenských akcí.

Provozovatel

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Hradčanské nám. 5, č.p.182
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 181 111
Email:
epodatelna@mzv.cz
WWW:
www.mzv.cz
GPS:
50,089336 14,395352
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Open Air koncert České filharmonie

Přijďte si užít neopakovatelnou atmosféru při vystoupení předního českého orchestru pod širým nebem! Ve středu 21.6. zahraje Česká filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Koncert na Hradčanském náměstí

Na programu koncertu budou skladby letošních jubilantů: B.Smetany, A.Dvořáka a L. Janáčka a další skladby českých autorů: Z. Fibicha, V. Nováka a J.Fučíka v nastudování dirigenta Petra Altrichtera
Praha, Praha

Agostino Carracci a Benátky

Národní galerie představí ve Schwarzenberském paláci od 20. února do 2. června počtem nevelký, ale umělecky nesmírně poutavý soubor rytin Agostino Carracci a Benátky.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.
Praha 1, Praha

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.
Praha 1, Praha

Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech – Muzeum paměti 20. století

Nárožní jednopatrový dům se sgrafitovou výzdobou v Kanovinické ulici na Hradčanech vznikal postupně od 16. století. Na přestavbě z roku 1666 se podílel významný architekt Carlo Lurago.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Restaurace Tāst na Malé Straně

V malebných uličkách Jánského vršku na Malé Straně najdete restauraci, která myslí především na české hosty a do svých dveří zve v první řadě místní obyvatele.
Praha 1, Praha