Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Škoda Muzeum - více než sto let tradice

Škoda Muzeum - více než sto let tradice

Zážitky
Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stoletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Muzeum se otevřelo po dlouhé rekonstrukci své expozice koncem roku 2012. Novým a fascinujícím způsobem objevíte historii a legendy značky ŠKODA. Na 1 800 m2 výstavní plochy prezentuje automobilka klenoty ze 117leté historie podniku a důležité milníky výroby automobilů. Nově prezentovaná sbírka je rozdělena do třech tematických oblastí - Tradice, Evoluce a Výroba – v nichž se dozvíte o historii značky a zhlédnete historické vozy. Vedle statické prezentace sází koncept expozice na mnoha místech na interaktivní prvky a audiovizuální média, která umožňují emocionální interpretaci jednotlivých témat.

Muzeum nabízí k prohlídce tři expozice:

  • Tradice: zde jsou přiblíženy hodnoty značky ŠKODA – hrdost, každodennost a výzvy symbolizované třemi páry vozů. Každý pár doplňuje vitrína, jejíž exponáty vypráví vzrušující, dokumentaristické, bizarní a také velmi osobní příběhy. Setkáte se zde s auty určenými pro státníky i nejširší masy, seznámíte se s vývojem loga a získáte přehled o účasti ŠKODOVKY v motosportu i osobnostech či událostech spojených se značkou.
 
  • Evoluce: na začátku expozice vás uvítají busty obou zakladatelů firmy, pánů Laurina a Klementa. Výstavě dominuje chronologická řada po sobě jdoucích milníků automobilového vývoje s paralelně probíhající galerií technické sbírky, kde jsou prezentovány důležité body technologického vývoje. K vidění jsou zde nejdůležitější modely od prvního jízdního kola, motocykl, trojkolku, první automobil z roku 1906 o výkonu sedm koňských sil a další významné výrobky až po designovou studii Vision D. Na druhé straně místnosti skýtá čtyřpodlažní regál vozů působivý celkový obraz - čtyřpatrový regál nesoucí 20 unikátních modelů, například závodní okruhový speciál Spider 720. Je zde i automobil, který hrál hlavní roli ve filmu Upír z Ferratu. Prostřednictvím interaktivního multimediálního prvku – tzv. "ŠKODA Labu" – se můžete ponořit hlouběji do jednotlivých témat.
 
  • Preciznost: pojednává o geniu loci – v restaurátorské dílně se představuje závod v Mladé Boleslavi jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici, kde jsou auta minulosti restaurována moderními prostředky. Čtyři zdvižné plošiny ukazují vozy v různých stádiích renovace – od nálezového stavu až po „klenot“. Proces výroby současných vozů lze vidět v panoramatickém kině.


Uprostřed muzea v podobě sálu "Laurin & Klement" je k dispozici moderní multifunkční sál o rozloze 930 m2, určený pro slavnostní akce a mimořádné výstavy. Foyer muzea je taktéž uspořádán multifunkčně a poskytuje místo pro menší recepce. Nové muzeum doplňuje také muzejní prodejna a moderní kavárna a restaurace Václav.

Po předchozí domluvě je možné sjednat prohlídku výrobních provozů v Mladé Boleslavi, od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2017
17.3.
19.3.
Čokoládový festival v Mladé Boleslavi

Čokoládový festival v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
24.3.
26.3.
Festival tance  Arabesque v Mladé Boleslavi

Festival tance Arabesque v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
12.6.
16.6.
Metalové sympozium 2017 v Mladé Boleslavi

Metalové sympozium 2017 v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
8.6.
10.6.
Oldtimer Bohemia Rally 2017 v Mladé Boleslavi

Oldtimer Bohemia Rally 2017 v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
Moto MB - adrenalin u Mladé Boleslavi

Moto MB - adrenalin u Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
Úvodní kurz Freedivingu

Úvodní kurz Freedivingu

Mladá Boleslav, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí