Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Škoda Muzeum - více než sto let tradice

Škoda Muzeum - více než sto let tradice

Zážitky
Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stoletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Muzeum se otevřelo po dlouhé rekonstrukci své expozice koncem roku 2012. Novým a fascinujícím způsobem objevíte historii a legendy značky ŠKODA. Na 1 800 m2 výstavní plochy prezentuje automobilka klenoty ze 117leté historie podniku a důležité milníky výroby automobilů. Nově prezentovaná sbírka je rozdělena do třech tematických oblastí - Tradice, Evoluce a Výroba – v nichž se dozvíte o historii značky a zhlédnete historické vozy. Vedle statické prezentace sází koncept expozice na mnoha místech na interaktivní prvky a audiovizuální média, která umožňují emocionální interpretaci jednotlivých témat.

Muzeum nabízí k prohlídce tři expozice:

  • Tradice: zde jsou přiblíženy hodnoty značky ŠKODA – hrdost, každodennost a výzvy symbolizované třemi páry vozů. Každý pár doplňuje vitrína, jejíž exponáty vypráví vzrušující, dokumentaristické, bizarní a také velmi osobní příběhy. Setkáte se zde s auty určenými pro státníky i nejširší masy, seznámíte se s vývojem loga a získáte přehled o účasti ŠKODOVKY v motosportu i osobnostech či událostech spojených se značkou.
 
  • Evoluce: na začátku expozice vás uvítají busty obou zakladatelů firmy, pánů Laurina a Klementa. Výstavě dominuje chronologická řada po sobě jdoucích milníků automobilového vývoje s paralelně probíhající galerií technické sbírky, kde jsou prezentovány důležité body technologického vývoje. K vidění jsou zde nejdůležitější modely od prvního jízdního kola, motocykl, trojkolku, první automobil z roku 1906 o výkonu sedm koňských sil a další významné výrobky až po designovou studii Vision D. Na druhé straně místnosti skýtá čtyřpodlažní regál vozů působivý celkový obraz - čtyřpatrový regál nesoucí 20 unikátních modelů, například závodní okruhový speciál Spider 720. Je zde i automobil, který hrál hlavní roli ve filmu Upír z Ferratu. Prostřednictvím interaktivního multimediálního prvku – tzv. "ŠKODA Labu" – se můžete ponořit hlouběji do jednotlivých témat.
 
  • Preciznost: pojednává o geniu loci – v restaurátorské dílně se představuje závod v Mladé Boleslavi jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici, kde jsou auta minulosti restaurována moderními prostředky. Čtyři zdvižné plošiny ukazují vozy v různých stádiích renovace – od nálezového stavu až po „klenot“. Proces výroby současných vozů lze vidět v panoramatickém kině.


Uprostřed muzea v podobě sálu "Laurin & Klement" je k dispozici moderní multifunkční sál o rozloze 930 m2, určený pro slavnostní akce a mimořádné výstavy. Foyer muzea je taktéž uspořádán multifunkčně a poskytuje místo pro menší recepce. Nové muzeum doplňuje také muzejní prodejna a moderní kavárna a restaurace Václav.

Po předchozí domluvě je možné sjednat prohlídku výrobních provozů v Mladé Boleslavi, od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 10. 2016
20.9.
21.11.
Podzimní abonentní cyklus 2016 Kytaroví mistři

Podzimní abonentní cyklus 2016 Kytaroví mistři

Mladá Boleslav, Český ráj
12.10.
13.11.
Julie Floriánová

Julie Floriánová

Mladá Boleslav, Český ráj
1.11.
Koncert Jany Kirschner

Koncert Jany Kirschner

Mladá Boleslav, Český ráj
30.11.
Koncert Barbory Polákové

Koncert Barbory Polákové

Mladá Boleslav, Český ráj
Moto MB - adrenalin u Mladé Boleslavi

Moto MB - adrenalin u Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
Úvodní kurz Freedivingu

Úvodní kurz Freedivingu

Mladá Boleslav, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí