Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

Památky
Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci je významnou kulturní památkou a dokladem vesnické lidové architektury na Plzeňsku. Navštívit jej můžete během mimořádných kulturních akcí.

Areál selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti. Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci je přístupný během mimořádných kulturních akcích a v individuálních, předem smluvených termínech prohlídek s odborným výkladem. Během roku 2014 bude Selský dvůr U Matoušů otevřen při zvláštních příležitostech. Možnost nahlédnout do areálu této národní kulturní památky bude možné v rámci Velikonoc na statku (12. – 13. 4.), během akcí Den dětí a divadel (17. 5.) a Jízdy historických vozidel (25. 5) i při oslavách Dnů evropského dědictví (6. – 14. 9. ).

Ve stavení, v sýpce a ve stodole se uvažuje s expozicí a živou prezentací, která by měla přímou vazbu nejen na dvůr a ves Bolevec. Ve chlévech se předpokládá zřízení víceúčelového prostoru (výstavy, přednášky, prezentace apod.) a případně též zázemí celého areálu (sociální zařízení, kancelář, archiv). Konkrétní využití je předmětem další projektové přípravy.

Usedlost byla ke dni 1. července 2008 prohlášena Nařízením vlády ČR za národní kulturní památku s názvem ,,Selský dvůr v Plzni-Bolevci" a nejen díky svým památkovým hodnotám má všechny předpoklady k tomu, aby byla aktivně zapojena do kulturních a vzdělávacích akcí pořádaných v souvislosti s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a stala se zajímavým a příjemným zpestřením jejich nabídky.

Celý popis
Naposledy změněno: 17. 2. 2018
12.2.
18.2.
Valentýnský týden v Zoo Plzeň

Valentýnský týden v Zoo Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
4.10.
18.4.
Jak se točí peníze

Jak se točí peníze

Plzeň, Plzeňsko a Český les
26.1.
27.5.
Plzeň za socialismu

Plzeň za socialismu

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
Fitness Bolevec

Fitness Bolevec

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Laser game Plzeň

Laser game Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Půjčovna skákacích chůd v Plzni

Půjčovna skákacích chůd v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí