Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí
Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

Jedno z překrásných vyhlídkových míst v Národním parku Podyjí učarovalo na začátku 19. století rodákovi z nedalekých Popic, světově proslulému spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, který zde rád sedával a meditoval.

Občanským jménem Karel Postl (1793-1864) vystudoval znojemské gymnázium a po absolutoriu filosofie a teologie na univerzitě v Praze byl vysvěcen na kněze a stal se sekretářem řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Metternichův policejní režim jej donutil roku 1822 emigrovat do USA, kde se literárně proslavil (nejslavnější knihou je zřejmě jeho "Rakousko – jaké je"). Roku 1829 se stal poradcem někdejšího neapolského a španělského krále Josefa Bonaparta. Roku 1832 se vrátil do Evropy. Zemřel ve Švýcarsku. Věnoval se ale mimo jiné i problematice amerických indiánů, mezi nimiž i několik let žil. Jeho knihy inspirovaly i Karla Maye.

Naproti Sealsfieldovu kameni se otvírá rokle Mločího potoka a přímo pod vyhlídkou lze u řeky spatřit strmou Býčí skálu. V těchto místech končí vzdutí vod znojemské přehrady. Není bez zajímavosti, že ve 20. století si vodohospodáři pohrávali s myšlenkou výstavby šedesátimetrové hráze právě zde u Býčí skály. Proponované vodní dílo by zatopilo dyjské údolí od Sealsfieldova kamene přes proslulý ostroh Šobes až po rakouský Hardek. Na okolních skalních ostrožnách je porost teplomilných doubrav s výskytem modřence chocholatého, třemdavy bílé, roháče obecného a řady dalších vzácných druhů živočichů a rostlin.

K vyhlídce vede zeleně značená okružní trasa, která začíná a končí na červené magistrále Podyjím mezi obcemi Konice a Popice.

Aktuality

Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

Tradiční Slavnosti okurek, konající se v centru města Znojma 2. srpna 2024, nabídnou návštěvníkům pestrý program.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Pivní slavnosti Znojmo 2024

Pivní slavnosti ve Znojmě pořádá Znojemská Beseda ve spolupráci se Znojemským městským pivovarem.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Adolf Oborny – Homo botanicus v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Adolf Oborny – Homo botanicus, to je název nové výstavy Jihomoravského muzea ve Znojmě, kterou budou moci návštěvníci zhlédnout od 20. ledna ve velkém výstavním sále minoritského kláštera.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Příběh hrdé pokory v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Výstava Příběh hrdé pokory, kterou můžete navštívit v minoritském klášteře připomene paní Alici Wienerovou, roz. Trentinaglia-Telve (1883–1970). Ve výstavním sále v přízemí se seznámíte s pozoruhodným osudem ženy, který ovlivnily životní tragédie i dějinné události dvacátého století.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Záviš na pivovaru Old Cock

Každoroční vystoupení ambasadora pivovaru Old Cock ve Znojmě.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Znojemské kulturní léto

Znojemské kulturní léto nabízí v době prázdnin různorodou programovou skládanku tak, aby si v ní našel zábavu podle svého každý zájemce – od nejmenších po seniory. Program obsahuje hudební a divadelní festivaly, gastronomické zážitky, ochutnávky vín, koncerty různých žánrů i pohádková představení.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Znojemská muzejní noc 2024

Znojemská muzejní noc v pátek 17. května otevře brány muzejních objektů. Letošní téma je Známí/neznámí Znojemané. Připomene zapomenuté, méně známé i známé osobnosti spojené s městem Znojmem.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.
Mašovice, Jihomoravský kraj

Cesta Jaroslava Krejčího

Pro mnohé je Cesta Jaroslava Krejčího jednou z nejkrásnějších stezek Podyjí. Z hlubokého údolí pravého břehu řeky Dyje vytáhne turisty na romantickou vyhlídku Sealsfieldova kamene a pak znovu přivede k řece do lokality Devíti mlýnů.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Vřesoviště Kraví hora u Znojma

Na jihozápad od historického Znojma se táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora, kde jsou vinohrady a kvete vřes.
Nový Šaldorf-Sedlešovice, Jihomoravský kraj

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Poutní kaple Panny Marie Bolestné Popice

Popický vrch s kaplí je jedním z nejhezčích malých poutních míst. Poutní kaple Panny Marie Bolestné stojí v místech Božích muk z roku 1680 na Havranickém vřesovišti v Národním parku Podyjí. Kapli nechala vystavět obec Popice v letech 1815-1816.
Popice, Jihomoravský kraj

Muzeum Charlese Sealsfielda v Popicích

Muzeum sídlí v rodném domě Charlese Sealsfielda v Popicích. Spolu s knihovnou si prohlédnete expozici Národního parku Podyjí o přírodě v okolí Popic.
Popice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Konitz

Cílem vinařství je nabídnout návštěvníkům vybraná vína, gastronomické zážitky a příjemné posezení ať už v lisovně nebo krásném pískovcovém sklepě.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Výborné moravské víno, rodinná atmosféra a jedinečné prostory pískovcového vinného sklepa.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Hotel Thaya v Havraníkách

Nedaleko Znojma, v blízkosti rakouských hranic v obci Havraníky najdete komplex vinařství, hotelu a restaurace, který nese název Thaya. Ubytovat se můžete v pokojích i apartmánech, které nabízejí komfortní odpočinek v klidném prostředí.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Vinice Na Skalce

Degustace vín v historickém vinném sklepě.
Havraníky, Jihomoravský kraj

Hotel Vinice Hnanice

Vinařský hotel společnosti Vinice-Hnanice vyrostl na pomezí České republiky a Rakouska na místě bývalé vojenské roty Devět mlýnů v roce 2013 a zaměřen je na cykloturistiku a ochutnávky vín ze zdejšího vinařství
Hnanice, Jihomoravský kraj

Rajská vinice v Karolininých sadech Znojmo

Rajská vinice leží přímo v centru Znojma na svahu pod chrámem sv. Mikuláše. Právě tato dominanta dává vinici její kouzlo. Vinohrad vysadilo a následně jej má v péči Vinařství Lahofer.
Znojmo, Jihomoravský kraj