Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Památky
Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Románská rotunda sv. Martina na Vyšehradě je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších dochovaných románských staveb na území našeho státu.
 
Po zřízení pevnosti byla proměněna ve skladiště prachu. Roku 1841 byla málem zbourána, jelikož měla ustoupit komunikaci mezi Novým Městem a Pankrácí, hraběti Karlu Chotkovi se však podařilo románskou rotundu uchovat. V roce 1875 ji koupila vyšehradská kapitula a dala ji obnovit.
 
Rotunda je v dnešní podobě výsledkem stavební úpravy z let 1878-1880 podle projektu A. Bauma. Tehdy byl zazděn původní vstup od západu a na jižní straně vytvořen novorománský portál s motivy z vyšehradského Korunovačniho kodexu, bohatě iluminovaného rukopisu z konce 11. století. Těchto motivů využili i A. König a J. Heřman v nástěnné malbě Krista uvnitř rotundy. Novorománský oltář ze sliveneckého mramoru zdobí malby F. Sequense.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 12. 2016
3.12.
4.12.
Luftování

Luftování

Praha 2, Praha
26.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2016

Vánoční trhy Praha 2016

Praha 1, Praha
1.9.
30.12.
Fotografie lidského oka

Fotografie lidského oka

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí