Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

Kultura
Opravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech u Litomyšle se proměnil v První české muzeum cyklistiky, kde jsou vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost.
Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty, který se tomuto oboru věnuje již od svých patnácti let.

Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jakož i ceny z prvních závodů, konaných na našem území. V prvním patře jsou nainstalovány dvě panoramatické expozice – první z období světových válek, v nichž kola sehrála nezastupitelnou roli, druhá nabízí pohled do historické opravárenské dílny a původního prodejního prostoru z počátku 30. let. Umožňuje návštěvníkům seznámit se s podmínkami, v jakých se tehdy kola opravovala a prodávala. 

Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Návštěvník může zhlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců té doby. Nechybí zde i výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je zastoupena „filmovými koly“, neboť sbírka je stále hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

Unikátní podkroví špýcharu v zámeckém areálu v Nových Hradech vyniká původní barokní vazbou bez jediného opěrného sloupu. I proto zde může být umístěno malé zámecké divadlo a také dětský kolotoč na šlapací pohon. Pro rodiče je připraven trenažér s opravdovým vysokým kolem.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2018
28.1.
29.4.
Život v secesi

Život v secesi

Vysoké Mýto, Východní Čechy
10.2.
8.4.
Vladimír Vích: Litomyšl, moje město

Vladimír Vích: Litomyšl, moje město

Litomyšl, Východní Čechy
24.1.
22.4.
Litomyšlská ornitologie

Litomyšlská ornitologie

Litomyšl, Východní Čechy
Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Nové Hrady, Východní Čechy
Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Pustá Kamenice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí