Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

Kultura
Opravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech u Litomyšle se proměnil v První české muzeum cyklistiky, kde jsou vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost.
Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty, který se tomuto oboru věnuje již od svých patnácti let.

Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jakož i ceny z prvních závodů, konaných na našem území. V prvním patře jsou nainstalovány dvě panoramatické expozice – první z období světových válek, v nichž kola sehrála nezastupitelnou roli, druhá nabízí pohled do historické opravárenské dílny a původního prodejního prostoru z počátku 30. let. Umožňuje návštěvníkům seznámit se s podmínkami, v jakých se tehdy kola opravovala a prodávala. 

Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Návštěvník může zhlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců té doby. Nechybí zde i výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je zastoupena „filmovými koly“, neboť sbírka je stále hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

Unikátní podkroví špýcharu v zámeckém areálu v Nových Hradech vyniká původní barokní vazbou bez jediného opěrného sloupu. I proto zde může být umístěno malé zámecké divadlo a také dětský kolotoč na šlapací pohon. Pro rodiče je připraven trenažér s opravdovým vysokým kolem.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2018
2.6.
30.9.
Cyklobus Českomoravským pomezím 2018

Cyklobus Českomoravským pomezím 2018

Vysoké Mýto, Východní Čechy
7.9.
30.9.
19. výtvarný salon královských věnných měst

19. výtvarný salon královských věnných měst

Vysoké Mýto, Východní Čechy
16.6.
30.11.
Jsme 100

Jsme 100

Litomyšl, Východní Čechy
Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Nové Hrady, Východní Čechy
Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Pustá Kamenice, Východní Čechy
Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak je krásně kolem Litomyšle

Nové Hrady, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí