Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Památky
Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

To vše korunují stropy, malované významným malířem českého romantismu Josefem Navrátilem. Na zámeckém nádvoří je v příkopu chovaný a dětmi oblíbený medvěd Medoušek.

Prohlídková trasa zahrnuje prohlídku dvaceti salónů zařízených převážně ve stylu druhého rokoka. Expozice zámku je ukázkou bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století. Interiéry byly adaptovány v letech 1850 - 1853 pro excísaře Ferdinanda V. a ve velké míře se dochovaly. Malířskou výzdobu provedl Josef Navrátil. Ten také vytvořil návrhy na vzory tapet, dekorační látky, některé kusy nábytku a kamna.

Vstoupíte také do soukromých pokojů Ferdinanda V. a jeho manželky, projdete slavnostní jídelnou, hudebním kabinetem, hernou, ložnicí, toaletním pokojem a dalšími. Zámek se pyšní jak svými interiéry, tak i vyzdobenou zámeckou kaplí. Zajímavostí je také osobní výtah zbudovaný od firmy Ringhoffer roku 1870. Děti jistě ocení dětský pokoj s hračkami z 19. století. V zámecké kapli probíhají svatební obřady.

V části zámeckého sklepení si můžete prohlédnout výstavu strašidelných bytostí. K vidění je zde drak, hejkal, divoženky, vodník a permoníci.

Z historie zámku: v místě dnešního zámku stála již ve 14. století gotická tvrz. V roce 1365 se v Zákupech objevují páni z Vartemberka, jimž Zákupy patřily až do druhé poloviny 15. století. Od sklonku 15. století náležely Zákupy Berkům z Dubé. Zdislav Berka z Dubé, horlivý přívrženec Ferdinanda I., zákupské sídlo velkoryse přestavěl. K jižní středověké budově byl přisazen od východu velký palác. Za Zbyňka Berky zámek roku 1573 vyhořel, poté opět opraven.

V roce1612 přešly Zákupy do majetku Novohradských z Kolovrat. Poté sloužil zámek ještě několika majitelům. V letech 1850 - 1853 byly zásadním způsobem upraveny interiéry zámku. Ferdinand I. byl posledním skutečným uživatelem zámku, po jeho smrti (1875) byl již zámek navštěvován pouze příležitostně. Roku 1918, po zániku monarchie, přešel společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví československého státu a státním majetkem je dosud.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 11. 2015
1.10.
30.12.
Vnímání a tvorba aneb okouzlení výtvarností

Vnímání a tvorba aneb okouzlení výtvarností

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
23.11.
18.12.
Vánoce v kouzlu lidových zvyků

Vánoce v kouzlu lidových zvyků

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
15.1.
17.12.
Farmářský trh Česká Lípa

Farmářský trh Česká Lípa

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
1.6.
31.12.
Exkurze do Pivovaru Cvikov

Exkurze do Pivovaru Cvikov

Cvikov, Českolipsko a Jizerské hory

Ubytování a restaurace v okolí