Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec

Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec

Památky
Severně od Netolic v okrese Strakonice se nachází Lomec, který je řazen mezi nejproslulejší poutní místa v jižních Čechách. Poutní kostele Jména Panny Marie patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě.
Místo je významnou křižovatkou cyklotras a jedním ze zastavení na naučné cyklostezce Historická krajina Netolicka. Kostel byl vystavěný v letech 1692 až 1702 hrabětem Buquoyem, pro zázračnou sošku Panny Marie s Ježížkem. Unikátní je také centrální oltář s bohatými řezbami, který je zmenšenou napodobeninou Berniniho papežského oltáře z chrámu sv. Petra v Římě.
 
Na Lomci stojí také původně buquoyský lovecký zámeček z roku 1709-1710, který sloužil později jako fara a škola. Dnes zde působí Kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka. Každou první sobotu v měsíci se zde pravidelně konají poutě a mše. Nově je zde vybudována i meditační zahrada.
 
Díky archeologickým vykopávkám z roku 1925 byla pod vrcholem zdejšího kopce objevena řada slovanských mohyl, které pocházejí zřejmě z 6.–9. století po Kristu. Zdejší pohřebiště patří mezi nejzachovalejší tohoto druhu v Čechách a je řazeno mezi jedno z největších na jihu Čech. Nedaleko kláštera se nachází zvonice se třemi zvony, první zvon pochází ze Svaté Hory z roku 1661, později byly k tomuto zvonu připojeny ještě dva další z Německa.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 9. 2019
12.10.
Večerní koncert Vlachovo Březí

Večerní koncert Vlachovo Březí

Netolice, Šumava
10.9.
29.12.
Svět kostiček

Svět kostiček

Prachatice, Šumava
1.5.
31.10.
Přívoz Hluboká nad Vltavou – ZOO Ohrada

Přívoz Hluboká nad Vltavou – ZOO Ohrada

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
1.6.
30.10.
Přívoz v Purkarci přes Hněvkovickou přehradu do Kostelce

Přívoz v Purkarci přes Hněvkovickou přehradu do Kostelce

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí