Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Putování po památkách Lanškrouna

Putování po památkách Lanškrouna

Příroda
Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.
Prohlídku začneme na Nám. Al. Jiráska  u lanškrounském zámku, který vznikl na místě kláštera postaveného augustiniány po roce 1393. Zámkem je nazýván od roku 1507, kdy ho získali Pernštejnové. Renesanční přestavba ukončena v roce 1601 Adamem Hrzánem z Harasova. V dnešní rekonstruované podobě slouží zámek pro Městské muzeum Lanškroun, je zde obřadní síň a společenský sál.  
Přímo u tohoto zámku je kostel sv. Václava. První zmíňka o něm je z roku 1350. Augustiniánům byl svěřen roku 1377 a ti k němu roku 1393 přenesli již zmiňovaný klášter.

Vydáme se z náměstí Aloise Jiráska Školní ulicí na náměstí J.M.Marků. Uprostřed náměstí stojí renesanční radnice zdobená psaníčkovou technikou - sgrafity. Dal ji vybudovat Vratislav z Pernštejna v letech 1581-82. Oprava roku 1859 dala radnici jednoduchý trojúhelníkový empírový štít. Generální rekonstrukce 1986-1996 vrátila budově původní renesanční tvář s dvojicí sedlových střech.

Dále sejdeme z náměstí Nádražní ulicí až  ke kostelu sv. Maří Magdaleny. Empírový kostel stojí na místě, kde roku 1371 založil litomyšlský biskup Petr Jelito klášter lateránských kanovníků sv. Augustina. Klášter na vlhkém místě nevyhovoval a byl proto přemístěn. Z bývalého kláštera se stal špitál se hřbitovem.  Uprostřed hřbitova stál od roku 1825 na kamenné podezdívce roubený kostel. Byl nahrazen nynější stavbou v empírovém slohu (1827). 

Projdeme ulicí 5. května a dáme se po ulici Komenského do kopce, ve kterém stojí Hostinec Krčma.  Dnešní  podoba jedné z nejdéle soustavně provozovaných hospod nejen v Čechách je z 2. pol. 18. století. První zmíňka o existenci krčmy pochází z roku 1568. Po staletí je lanškrounským společenským střediskem. Nejstarší dochovaná část hostince je sklep s masivním kamenným portálkem. Částečně roubená budova je postavena širší stranou do náměstí. Nejstarším stavebním prvkem je roubená vysunutá světnička.

Půjdeme dále po ulici Dobrovského a po chvíli uvidíme barokní kostel sv. Anny, který byl vystavěný v letech 1701-1705 podle plánů Giovanni Pietra Tencalli. Kolem kostela byl založen hřbitov, později s náhrobky z 18. st. přenesenými od kostela sv. Maří Magdaleny. Roku 1893 byl tento hřbitov zrušen.

Od kostela sv. Anny se vrátíme zpět do centra města.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 8. 2019
21.5.
4.7.
Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
15.11.
The Roosters

The Roosters

Lanškroun, Východní Čechy
5.10.
Koncert Vlasty Horvátha a kapela

Koncert Vlasty Horvátha a kapela

Lanškroun, Východní Čechy
3.9.
Návštěva z Ordinace

Návštěva z Ordinace

Lanškroun, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí