Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Příroda
Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí.

Pevnost byla budována po dobu jednoho roku a to od září 1937 do září 1938. V kritických zářiových dnech roku 1938 proběhla  betonáž nejmohutnějšího z objektů tvrze - dělostřeleckého srubu Zelený. Stavebně dokončeny byly 3 ze 7 plánovaných srubů tvrze, jsou to dva  objekty pěchotní a jeden dělostřelecký. Součástí prohlídky je také průchod podzemními tunely v délce 1 km.

V okolí pevnosti najdete Naučnou stezku Pevnost Dobrošov věnovanou pevnostní problematice druhé poloviny 30. let 20. století. Trasa vede po linii opevnění a lze zde vidět těžké  izolované pěchotní sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Lom, Březinka a Lázně i lehké objekty mnoha variant.

Ve výstavní síni v provozní budově pevnosti Dobrošov je možné navštívit ojedinělou a zároveň toho času v Evropě největší kolekci miniatur, figurek, které ztvárňují v historickém kontextu Československou armádu z období před druhou světovou válkou. Ve výstavní síni probíhají také úvodní výklady průvodců, jsou zde k dispozici mapy, schémata a modely objektů opevnění.

Od srpna 2015 si mohou zvláště malí návštěvníci vyzkoušet, jak se používal polní vojenský telefon. Telefonní linka je napojena na všechny tři bunkry dobrošovské pevnosti, takže stačí zatočit kličkou a zavolat si.
 

Rekonstrukce pevnosti 2018 - 2019

V květnu roku 2018 by měla začít plánovaná rekonstrukce pevnosti. Do roku 2019 by měly být opraveny tři podzemní sály, schodiště a výtah. Mělo by tu vzniknout nové návštěvnické centrum, které turistům nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí.


Tajná zbraň Třetí říše - střely Röchling

V roce 1943 se zde konaly za přísných bezpečnostních opatření zkoušky jedné z tzv. tajných zbraní třetí říše - střely Röchling. Takováto střela dokázala prorazit několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní kasárna hluboko pod zemí nebo přímým zásahem prorazit 2,5 m pevnostního železobetonu. Na Dobrošově byl přímou palbou ze vzdálenosti cca 300 m postřelován objekt N-S 72 Můstek. V jeho sutinách byl také v roce 1984 objeven jeden projektil této střely, který je dnes vystaven v sále provozního areálu.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 7. 2019
1.7.
26.8.
Dobývání pevnosti Dobrošov

Dobývání pevnosti Dobrošov

Náchod, Královéhradecko
1.7.
31.7.
Festival zážitků v Kladském pomezí

Festival zážitků v Kladském pomezí

Náchod, Královéhradecko
1.6.
30.9.
Cyklobusy Kladským pomezím 2019

Cyklobusy Kladským pomezím 2019

Náchod, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí