Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Zážitky
Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.
Petřín je 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy. Výraznou dominantu Prahy tvoří hlavně od pravého břehu Vltavy. Petřín tvoří hlavně pískovcové skály, proto se zde od pradávna těžila opuka. V běhu staletí změnil mnohokrát název: Petřín, Hora, Kopec, Vrch sv. Vavřince. Díky velkému množství skal se místu údajně začalo říkat Petřín. V blízkosti kostela sv. Vavřince stávalo popraviště. Po zbudování Hladové zdi se přesunulo na protější Vítkov.

Nejoblíbenější způsob, jak se na vrch Petřín dostat, je lanovkou. Jedná se o nejstarší pozemní lanovku u nás a měří 510 metrů. Nejtypičtějším bodem Petřínského vrchu je bezesporu Petřínská rozhledna. Veřejnosti slouží již od roku 1891 a můžete ji navštívit celoročně. Petřínský vrch je protkán 18 podzemními štolami, z nichž štola XXII je dokonce přístupná. Můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy. Nachází se v Lobkovické zahradě těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz.

Místo, které na Petříně nemůžete vynechat, je zrcadlové bludiště, kde se nachází celkem 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel. Vrchol Petřína je také ideálním místem pro pozorování hvězd. Štefánikova hvězdárna nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy.

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Zahrada je přístupná z Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze a je tvořena kaskádovitými zahradami. Komplex zeleně se označuje jako Petřínské sady a je členěn na principu české vlajky.  V Praze je možné legálně rozdělat oheň a grilovat na dvanácti místech. Dvě místa nabízí právě Petřín - v Lobkovické zahradě a nedaleko cestičky okolo Petřínské skalky poblíž Vlašské ulice.

Na Petříně najdeme také Strahovský kláštěr s historickou knihovnou nebo Letohrádek Kinských s národopisnou expozicí. Stojí zde dva kostely – barokní kostel sv. Vavřince a roubený kostel sv. Michala. „Svoji“ sochu zde mají také mnohé slavné osobnosti: Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Vítězslav Novák nebo Hana Kvapilová. Kdo z vás se ještě nepolíbil u Máchova pomníku?
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 8. 2016
25.5.
30.9.
Josef Suk. Housle – můj osud

Josef Suk. Housle – můj osud

Praha 1, Praha
18.7.
26.8.
Příměstský tábor Mladý detektiv

Příměstský tábor Mladý detektiv

Praha 1, Praha
3.6.
28.8.
Concerto Glassico 2016

Concerto Glassico 2016

Praha 1, Praha
1.8.
31.8.
Helena Hátleová - obrazy

Helena Hátleová - obrazy

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí