Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Památky
Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudila k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se proměnila v zajímavé místo.
Pivovar v Lobči je poprvé písemně připomínán v roce 1586. Svoji současnou podobu získal přestavbou v průmyslový typ parostrojního pivovaru, realizovanou na samém konci 19. století majitelem mšenského velkostatku Rudolfem Cicvárkem, pozdějším významným cestovatelem a politikem. Zlatá léta rozvoje pak zažil pivovar na počátku 20. století a krátce ještě mezi světovými válkami, kdy výše roční produkce dosahovala konstantně výstavu 10.000 hektolitrů piva.

Výroba piva byla v Lobči ukončena v roce 1943 v hospodářsky složitém období Protektorátu. Nadále zde ale fungovala stáčírna podkováňského piva a v nájemném provozu byla i sladovna. V roce 1948 byl zakonzervovaný pivovar jakožto součást podkováňského pivovaru znárodněn a v roce 1949 definitivně zrušen a výrobní technologie sešrotována. Posléze byl areál několik desetiletí druhotně užíván Státním statkem jako sklady, dílny, garáže a v části objektu se také bydlelo. Bylo tak započato dlouhé období zmaru, devastace a chátrání. Od roku 2007 probíhala jeho rekonstrukce. Od jara 2015 se zde opět vaří pivo.

Pivovar nabízí od června do září denně (kromě pondělí a úterý) komentované prohlídky. Prohlídka trvá cca 1 hod. Individuálně je však možné prohlédnout si interiér kanceláře pana sládka a výstavy na sladové půdě. Doporučujeme si prohlídku vždy rezervovat či individuálně domluvit předem (telefonicky, mailem nebo na facebooku).

Na návštěvníky Parostrojního pivovaru čeká od června do září ve staré varně startovní provoz jednoduchého pivovarského výčepu s prodejem piva a prostým občerstvením. Pivo lze koupit čepované, v PET s sebou nebo sudové (po předchozím objednání). Výčep je otevřen denně (kromě pondělí a úterý). Ve všední dny od 15 hodin, o víkendu od 12 hodin, do podvečera.

Ideální cesta do Lobče a za Lobečským pivem je na kole či pěšky, nejlépe tak poznáte Kokořínsko. Vesnickou památkovou zónou Lobeč (s Muzeem Eduarda Štorcha) prochází modrá turistická trasa ze Mšena (s památkově chráněným art-decovým koupalištěm), pokračující krásnou krajinou a lesy dále přes Nosálov (vesnická památková rezervace s unikátním souborem lidové architektury), na rozhlednu na Vrátenské hoře (dominanta Kokořínska) až na hrad Housku
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2017
8.6.
10.6.
Oldtimer Bohemia Rally 2017 v Mladé Boleslavi

Oldtimer Bohemia Rally 2017 v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
12.6.
16.6.
Metalové sympozium 2017 v Mladé Boleslavi

Metalové sympozium 2017 v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
24.3.
26.3.
Festival tance  Arabesque v Mladé Boleslavi

Festival tance Arabesque v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
17.3.
19.3.
Čokoládový festival v Mladé Boleslavi

Čokoládový festival v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí