Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník generála Pattona v Plzni - Patton Memorial Pilsen

Památník generála Pattona v Plzni - Patton Memorial Pilsen

Kultura
Expozice Pattron Memorial Pilsen se věnuje osvobození jihozápadních Čech Americkou armádou v roce 1945 a pobytu amerických vojáků v Plzni a dalších městech regionu. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 5. května 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození a ukončení II. světové války v Evropě
Památník generála Pattona v Plzni - Patton Memorial Pilsen je jediným muzeem v České republice, které je věnováno pouze americké armádě. Podstatnou část muzea tvoří více než 1000 vystavených exponátů ze sbírek soukromých sběratelů.

Vstupní část zachycuje poslední nálety v západních Čechách a bombardování Škodových závodů. Další expozice pak dokumentují postup americké armády na území Československa a pobyt amerických vojáků až do listopadu 1945. Autentické fotografie zachycují okamžiky posledních dní války, příchod amerických vojsk, chvíle odpočinku a přátelských setkání s obyvateli města, ale také slavnostní události - např. záběry z vojenské přehlídky dne 15.6.1945 konané za účasti prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše. K vidění je zde např. dobová výstroj a výzbroj, zdravotnický materiál, jídelní potřeby, polní dávky, sportovní a rekreační doplňky a další předměty, které tu američtí vojáci zanechali na památku.

Významná část expozic připomíná legendárního velitele 3. americké armády, generála George S. Pattona jr. a jeho dlouholetého přítele generála Ernesta N. Harmona, který poskytl technickou i materiální pomoc při obnově naší země a spolu s americkými jednotkami se rozloučil s český obyvatelstvem při poslední přehlídce v listopadu 1945. Nedílnou součástí muzea jsou dobové dokumenty, noviny a časopisy z období totalitního režimu v letech 1948 – 1989, symbolicky umístěné do zamřížovaného prostoru klece.
 
Od roku 1990 si obyvatelé Plzně tento počin připomínají při akci Slavnosti svobody za účasti přímých účastníků bojových operací.

Při Oslavách svobody bude v květnu 2015 odhalen na terasách pod Divadlem J. K. Tyla památník generála Pattona.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2018
22.1.
17.12.
Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
26.1.
27.5.
Plzeň za socialismu

Plzeň za socialismu

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
4.10.
18.4.
Jak se točí peníze

Jak se točí peníze

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí