Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památky
Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.
Významné návrší v katastru obce Podolí asi 1 km severně od Šlapanic je do jisté míry umělou mohylou s hroby z období stěhování národů z 5. a 6. stol. Odtud se otevírá pohled na převážnou část slavkovského bojiště.

Žuráň byl Napoleonovým velitelským stanovištěm v počáteční fázi památné bitvy. Druhého prosince 1805 v půl deváté ráno zde Napoleon zahájil tzv. Lví skok, brilantní manévr, který vešel do dějin a kterým rozhodl celou bitvu, tzv. bitvu Tří císařů u Slavkova - Austerlitz. Aby zamezil obklíčení svých jednotek, zvolil přímý útok na pratecký kopec - hlavní stan rusko-rakouských sil. Žuráň, ze kterého je výhled na větší část bojiště (včetně prateckého kopce a nedalekého vrchu Santon, pozice francouzských baterií) je od té doby cílem poutníků, zejména těch z Francie.

Válečné události připomíná památník v podobě kvádru z roku 1930, na horní ploše s plastickou bronzovou mapou bojiště s rozložením všech bojujících armád podle stavu v 7:00 hodin ráno a také francouzskou proklamací před bitvou. Památník nechal vytvořit zřídit generální štáb čs. armády z iniciativy francouzského maršála Louise Francheta d'Esperey.

Návrší je pozoruhodné i jako významná archeologické lokalita. Vršek Žuráň není vlastně přirozenou vyvýšeninou, ale jedná se o uměle navršenou mohylu z hlíny a kamení (286 m.n.m.). Pravděpodobně vůbec první archeologické objevy na Žuráni se datují k roku 1850. Úplný a systematický archeologický výzkum byl tu proveden až za sto let, v letech 1948 až 1950. Velký plošný odkryv temene kopce vedl k objevu obrovitého kamenného pole o průměru asi 80 metrů, ohraničeného obvodovou zdí z kamenů kladených na sucho. Tato stavba byla původně mnohem mohutnější, avšak po staletí sloužila obyvatelům okolních obcí jako zásobárna stavebního kamene. V kruhové nekropoli byly odkryty hroby z různých historických období - bohužel již před dávnou dobou vyloupené.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 6. 2018
10.2.
8.12.
Vinohradské trhy Brno 2018

Vinohradské trhy Brno 2018

Brno-Vinohrady, Jižní Morava
19.5.
18.8.
Motoráčkem za permoníky 2018

Motoráčkem za permoníky 2018

Oslavany, Jižní Morava
6.6.
26.8.
Vila Tugendhat ve fotografiích Rudolfa Sandala

Vila Tugendhat ve fotografiích Rudolfa Sandala

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Barokní zámek Belcredi

Barokní zámek Belcredi

Brno, Jižní Morava
Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Stará Pošta u Kovalovic

Stará Pošta u Kovalovic

Rousínov, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava