Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památky
Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.
Významné návrší v katastru obce Podolí asi 1 km severně od Šlapanic je do jisté míry umělou mohylou s hroby z období stěhování národů z 5. a 6. stol. Odtud se otevírá pohled na převážnou část slavkovského bojiště.

Žuráň byl Napoleonovým velitelským stanovištěm v počáteční fázi památné bitvy. Druhého prosince 1805 v půl deváté ráno zde Napoleon zahájil tzv. Lví skok, brilantní manévr, který vešel do dějin a kterým rozhodl celou bitvu, tzv. bitvu Tří císařů u Slavkova - Austerlitz. Aby zamezil obklíčení svých jednotek, zvolil přímý útok na pratecký kopec - hlavní stan rusko-rakouských sil. Žuráň, ze kterého je výhled na větší část bojiště (včetně prateckého kopce a nedalekého vrchu Santon, pozice francouzských baterií) je od té doby cílem poutníků, zejména těch z Francie.

Válečné události připomíná památník v podobě kvádru z roku 1930, na horní ploše s plastickou bronzovou mapou bojiště s rozložením všech bojujících armád podle stavu v 7:00 hodin ráno a také francouzskou proklamací před bitvou. Památník nechal vytvořit zřídit generální štáb čs. armády z iniciativy francouzského maršála Louise Francheta d'Esperey.

Návrší je pozoruhodné i jako významná archeologické lokalita. Vršek Žuráň není vlastně přirozenou vyvýšeninou, ale jedná se o uměle navršenou mohylu z hlíny a kamení (286 m.n.m.). Pravděpodobně vůbec první archeologické objevy na Žuráni se datují k roku 1850. Úplný a systematický archeologický výzkum byl tu proveden až za sto let, v letech 1948 až 1950. Velký plošný odkryv temene kopce vedl k objevu obrovitého kamenného pole o průměru asi 80 metrů, ohraničeného obvodovou zdí z kamenů kladených na sucho. Tato stavba byla původně mnohem mohutnější, avšak po staletí sloužila obyvatelům okolních obcí jako zásobárna stavebního kamene. V kruhové nekropoli byly odkryty hroby z různých historických období - bohužel již před dávnou dobou vyloupené.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 3. 2017
24.2.
21.5.
Maska

Maska

Šlapanice, Jižní Morava
12.2.
9.12.
Vinohradské trhy Brno 2017

Vinohradské trhy Brno 2017

Brno-Vinohrady, Jižní Morava
21.4.
16.5.
Zažijte virtuální realitu

Zažijte virtuální realitu

Brno, Jižní Morava
8.3.
3.6.
Milan Grygar: Světlo, zvuk, pohyb

Milan Grygar: Světlo, zvuk, pohyb

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Barokní zámek Belcredi

Barokní zámek Belcredi

Brno, Jižní Morava
Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Stará Pošta u Kovalovic

Stará Pošta u Kovalovic

Rousínov, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava