Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa
Letní sporty

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Řeka Ohře pramení v Bavorsku (Německu) pod horou Schneeberg v přírodní rezervaci Smrčiny. Je čtvrtou nejdelší řekou na našem území (316 km) a po Vltavě je Ohře v Čechách druhým největším levostranným přítokem Labe. Do Čech vstupuje nedaleko hraničního přechodu Pomezí nad Ohří a těsně za hranicemi napájí vodní nádrž Skalka. Pod nádrží protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Dále směřuje do soutěsky Svatošských skal, Karlových Varů až na hranici Doupovských hor. Následně teče přes bývalé lázně Kyselka do Klášterce nad Ohří a Kadaň. Řeka se klikatí krajinou Českého středohoří, protéká Žatcem, Louny, Libochovicemi a kolem Terezína do Litoměřic, kde se vlévá levostranným přítokem do Labe.

Kolem řeky z Chebu po Kadaň vznikla Vodácká stezka, která informuje vodáky o řece, kulturních památkách i o možnostech ubytování, protože Ohře protéká řadou chráněných území, kde je volné táboření zakázáno. Název řeky Ohře a také souběžná jména Ohara, Oharka a Eger mají původ již v keltském pojmenování Agara. Ag znamená losos a Ara je tekoucí voda.
 

Informace pro vodáky

Ohře je druhou nejlépe sjízdnou řekou v Čechách, s mnoha tábořišti a zajímavostmi po cestě, jako jsou hrady a zámky nebo skalní město Svatošské skály.

Ohře je v horním toku spíše meandrující řeka lučinatého charakteru, před Loktem začínají první peřeje, které přibývají za Karlovými Vary a řeka se opět zklidní před Kadaní. Lze plout i dál přes Nechranice, Žatec a Louny, ale zde jsou jezy již nesjízdné a řeka reugulovaná. Vody je po celý rok v Ohři dostatek. Za velké vody mohu některé peřeje dosáhnout obtížnosti až WW II.

Vodácky nejvyhledávanější úsek řeky je z Lokte do Klášterce nad Ohří, který lze zvládnout za 2 – 3 dny.

Na Ohři se vyvarujte smrtelně nebezpečných jezů. Od roku 2016 se navíc nesmí splouvat, protože k tomu nejsou uzpůsobeny. Za neuposlechnutí zákazu hrozí pokuta (až 200 000 korun), ale hlavně velké nebezpečí utonutí. Povodí Ohře zakázalo splouvání Ottova jezu u Chebu a jezu v Radošově. Oba jezy zkušení vodáci znají a sami vědí o jejich nebezpečí.

Další nebezpečné jezy:
ř.km 209,0 Hlavno – Černý Mlýn – přenášejte vlevo
ř.km 178,3 Tuhnice – Karlovy Vary – přenášejte vlevo
ř.km 158,0 Radošov – přenášejte vlevo
ř.km 132,6 Klášterec nad Ohří – přenášejte vpravo

Vodácká klasifikace obtížnosti
ZWA je stojatá nebo slabě proudící voda, max. rychlost 4 km/h
ZWB je mírně proudící voda, max. 5 km/h
ZWC je tekoucí voda, jejíž rychlost přesahuje 6 km/h. Proud je souvislý, netvoří vlny, ale za překážkami se mohou tvořit zpětné proudy
WW I – lehké peřeje nebo meandry (vhodné pro mírně pokročilé)
WW II mírně těžké peřeje, praktická hranice sjízdnosti pro otevřenou loď (vhodné pro zkušené vodáky)
WW III těžké peřeje s vysokými nepravidelnými vlnami, obtížná rozhraní, malé válce, nepřehledné koryto řeky (vodné pro zkušené vodáky a sehranou posádku)
 

Nejoblíbenější vodácké úseky Ohře

  • Kynšperk nad Ohří – Sokolov: 15,5 km, obtížnost ZWC+, za vyšších stavů vody až WW I-. V horní části je jako výchozí bod nejčastěji využíván Cheb nebo Kynšperk, až do Lokte úroveň na stupni ZWC. Sjízdnost nebývá problematická, pro kontrolu si ověřte, zda karlovarský vodočet dosahuje hodnoty alespoň 40 cm. Řečiště v průměrné šířce 8 až 10 metrů se vine loukami, které střídají zalesněná údolí.
  • Sokolov – Karlovy Vary: 27 km, obtížnost ZWC – WW I, za vyšších stavů vody až WW II. Od Lokte se řeka stane trochu náročnější, obtížnost dosahuje označení WW I až po Stráž nad Ohří.
  • Karlovy Vary – Stráž nad Ohří: 29 km, obtížnost ZWC – ZWB. V úseku do Rašovic se Ohře opět zklidňuje a odpovídá označení ZWB. Úsek mezi Karlovými Vary a Kadaní lze označit za nejmalebnější část, která je vhodná i pro začínající vodáky nebo rodiny s dětmi.
  • Stráž nad Ohří – Rašovice (u vodní n. Kadaň): 16 km, obtížnost ZWB. Řeka se kroutí mezi kopci i loukami, stále přináší nové výhledy. Pod Kadaní je poměrně krátký meandrující úsek a následuje nechranická přehrada. Úsek je vhodný pro začínající vodáky nebo rodiny s dětmi.


Pod nejdelší sypanou hrází v Evropě můžete v cestě pokračovat, poměrně klidná plavba je občas oživena jezy, které při vypouštění větších přebytků vody z přehrady mohou být zrádné. To platí především pro začátečníky, jimž jinak tento charakter řeky ZWB vyhovuje. Od Žatce je řeka výrazně regulovaná, zážitek nebude zdaleka takový, jako v úseku nad Kadaní.
 

Doporučujeme: 2denní plavbu Kynšperk – Karlovy Vary

Všem mírně pokročilým vodákům doporučujeme dvoudenní plavbu Kynšperk nad Ohří – Karlovy Vary, kterou zvládnou určitě i začínající vodáci. Z Kynšperka Ohře vesele proudí mezi lesy a loukami, obtížnost peřejek a proudu nepřesáhne WW I.

Otevřené koryto řeky nabízí zajímavé pohledy do hlubokých lesů, po cestě je možné zakotvit u několika kempů. Pod Sokolovem začíná nejzajímavější úsek řeky. Ohře tu obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les. Poměrně rychle se dostává do soutěsky Svatošských skal a krátce na to do Karlových Varů. Jedinou nevýhodou řeky se staly nesjízdné a nebezpečné jezy, které je lepší přenést. Zejména to platí o jezech: Kynšperk nad Ohří, Černý mlýn a Radošov. Jez Tuhnice byl zrekonstruován a nyní je zde bezpečná šlajsna.

Aktuality

Běh zámeckým parkem

Běh zámeckým parkem je přespolní běh v krásném prostředí zámeckém parku v Klášterci nad Ohří. Závod není určen pouze pro atlety, ale hlavně pro širokou veřejnost. Kategorie jsou vypsány od nejmenších dětí schopných samostatného pohybu, až po dospělé. Celkem je vypsáno 34 kategorií.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Kadaňský Drak 2024 – Školní pohár

Školní pohár Kadaňský drak 2024 je závod dračích lodí školních posádek na trati 200 m v krásném prostředí vodního díla Kadaňského stupně.
Kadaň, Ústecký kraj

Vinobraní v Kadani 2024

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera, který si mohou zdarma prohlédnout s průvodcem. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů a ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno. Těšit, se můžete též na bohatý program!
Kadaň, Ústecký kraj

Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2024

25.5.2024 od 10-16 hodin, Zahrady Františkánského kláštera v Kadani.
Kadaň, Ústecký kraj

Advent v Kadani 2024

Vánoční trhy s programem.
Kadaň, Ústecký kraj

Císařský den v Kadani 2024

Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo.
Kadaň, Ústecký kraj

Food festival v Kadani 2024

19.5.2024 od 10-17 hodin na Mírové náměstí zavítají opět známí kuchaři v čele. Můžete se těšit na ukázky světových kuchyní a mnoho dalšího.
Kadaň, Ústecký kraj

Party ve Františkánu 2024

Hudební festival v Kadani.
Kadaň, Ústecký kraj

Louka vstavačů u Černýše

Přírodní památka se rozkládá na levém břehu Hučivého potoka pod Perštejnem v Krušných horách, kde se na podmáčených loukách vyskytuje zvláště chráněný prstnatec májový. Dále zde můžeme najít jedovatý upolín nejvyšší a kosatec sibiřský.
Perštejn, Ústecký kraj

Rozhledna Pastviště na Holém kopci u Okounova

Osmimetrová dřevěná rozhledna s kovovým točitým schodištěm byla postavena v roce 2023 z kroucených akátových kmínků. Rozhledna se tyčí na čedičovém Holém kopci, který je zároveň vyhlášenou přírodní památkou Pastviště s výskytem vzácných druhů rostlin a bezobratlých živočichů.
Okounov, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Pozůstatky původně gotického hradu, který byl zbudován koncem 13. století rodem Šumburků naleznete ve stejnojmenné vísce pod Krušnými horami, nedaleko Klášterce nad Ohří.
Perštejn, Ústecký kraj

Koupaliště Perštejn

V obci Perštejn na úpatí Krušných hor se nachází areál s přírodním letním koupalištěm i možností ubytování.
Perštejn, Ústecký kraj

Bočská studánka

Bočská studánka patří do katastru obce Boč mezi Stráží a Kláštercem nad Ohří. Jedná se o přirozený vývěr podzemní vody. Studánka, je v lokalitě využívána jako zdroj pitné vody. Přepadající voda je chuťově příjemná, bez zápachu či zabarvení.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Hrad Šumburk u Klášterce nad Ohří

Návštěva mohutných zřícenin nadchne každého turistu, který obdivuje daleké rozhledy – panoramatický rozhled po okolní velmi hezké krajině se hluboce vryje do návštěvníkovy paměti.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Přírodní park Stráž nad Ohří

Přírodní park ve Stráži nad Ohří o rozloze 17 km² byl vyhlášen v roce 1985. Posláním parku je zachování biologické, krajinné a estetické hodnoty této malebné části Podhůří Krušných hor. Ojedinělý výskyt plazů doplňují četné památné stromy (břek, buk, lípa).
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Přírodní památka Čedičová žíla Boč

Projdete-li údolní svahy řeky Ohře, uvidíte překrásné skalní výchozy na obou stranách toku. Řeka Ohře společně s tektonickými výtvory přírody tak tvoří překrásné a romantické zákoutí svádící k romantickým procházkám a výletům do těchto tajemných míst.
Stráž nad Ohří, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Perštejn, Ústecký kraj

Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Tradiční české postupy, chmel ze žatecké oblasti a voda z Perštejna utvářejí chuť a příjemnou hořkost piva Chalupník. Vyrábí se v bývalé továrně na prýmky od července 2013. Ochutnat jej můžete v restauraci u pivovaru, kde si pivo lze zakoupit s sebou také do PET lahve nebo rovnou v sudu.
Perštejn, Ústecký kraj

Lázeňský pension Evženie v Klášterci nad Ohří

Penzion Evženie se nachází v nově zrekonstruovaném lázeňském areálu na břehu řeky Ohře, kde se kromě penzionu nachází lázeňský dům s nabídkou lázeňských procedur, restaurace, lázeňská promenáda s kolonádou, tenisový klub Evženie a stáčírna minerálních vod.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Hotel Bohemia Excellent v Klášterci nad Ohří

Nedaleko historického centra Klášterce nad Ohří se nachází Hotel Bohemia Excellent. Moderní stavba je architektonicky stylizována do protředí historické zástavby města a nabízí veškerý komfort, který zákazník od moderního hotelu požaduje.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Restaurace U Černý báby v Klášterci nad Ohří

Malebná hospůdka U Černý báby s historickým interiérem nabízí posezení u krbu či na zahrádce. Hospoůdka se nachází v Útočišti, nedaleko Klášterce nad Ohří.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Korek

Martin Šroubek dal do pucu dům v havarijním stavu. Stojí přímo proti fabrice, kde se vždycky vyráběl korek. Otevřel tedy Café Korek a dal ve všech směrech na profesionály. Archigroup skvěle pomazlili interiér, který perfektně odděluje dětskou hernu, kavárenskou část s knihovnou.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Pension Astoria Klášterec nad Ohří

Pension se nachází na levém břehu řeky Ohře na úpatí Krušných Hor ve městě Klášterec nad Ohří. Příjemně vyhlížející penzion nabízí zahradní restauraci i vyžití pro děti. Domácí zvířata jsou vítána.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj