Chráněná krajinná oblast Český les

Příroda
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 2,99/5. Hodnoceno: 140x.Počet hvězdiček je: 2,99/5. Hodnoceno: 140x.Počet hvězdiček je: 2,99/5. Hodnoceno: 140x.Počet hvězdiček je: 2,99/5. Hodnoceno: 140x.Počet hvězdiček je: 2,99/5. Hodnoceno: 140x.
Zdarma

Hradní zřícenina Přimda Hradní zřícenina Přimda Plzeňsko a Český les
Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.
Krajina Českého lesa se svým rázem velmi podobá Šumavě, je však v průměru o 300–500 m nižší. Nejvyšším vrcholem je Čerchov (1 042 m n. m.), na jehož vrcholu se nachází Kurzova rozhledna, pojmenovaná po dr. Vilému Kurzovi, jednom za zakladatelů Klubu českých turistů.

Krajina Českého lesa je silně poznamenána historickým vývojem 2. poloviny 20. století, kdy došlo k násilnému odsunu původního obyvatelstva a uzavření značné části hraničního pásma veřejnosti. Desítky zaniklých vesnic, nad jejichž troskami se opět ujímá vlády příroda, dotvářejí jedinečnou atmosféru Českého lesa. Pro severní část Českého lesa jsou charakteristická vrchovištní rašeliniště s borovicí blatkou a svébytnou rašeliništní květenou, např. rašeliniště Podkovák. Zachovalá luční společenstva jsou tvořena zejména podmáčenými až zrašelinělými loukami s výskytem chráněných a vzácných druhů rostlin a rozsáhlými nivními lady

Východní polovinu tachovského okresu dělí údolí řeky Mže. Výrony minerálních pramenů daly vznik Konstantinovým Lázním, světoznámému balneologickému zařízení pro choroby srdce. Také bylo minerální bohatství využíváno v rudných dolech, soustředěných kolem hornického města Stříbra na Mži. Magické tajemno zaniklých pohraničních obcí a řada turistických tras a cyklostezek lákají návštěvníky v letní turistické sezóně. V zimě má oblast výborné podmínky pro běžecké lyžování. Výchozími místy pro tyto aktivity jsou Tachov, Rozvadov, Přimda, Poběžovice a Klenčí pod Čerchovem.

 

Zobrazit celý popis >Provozovatel

Správa CHKO Český les

náměstí Republiky
348 61 Přimda
Tel.:
+420 374 796 243
Email:
ceskyles@nature.c...
WWW:
www.ceskyles.ochr...
WWW:
www.ceskymlesem.c...
GPS:
49,674640 12,678669
 
Město:
Přimda
 
Kategorie:
Příroda

Vstupné

Cena: zdarma
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 

Naposledy změněno: 13. 10. 2012

Akce v okolí (8) Zobrazit vše >


V okolí najdete (7)