Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Památky
Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.
Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova. Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech nákladně opraven.
 
K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Nyní je zámek sídlem Regionálního muzea v Mikulově a naleznete zde hned několik zajímavých expozic. 

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce. Zahrada je otevřena od dubna do září. 

Nezapomeňte se také zastavit v některém místním vinařství – byla by škoda neochutnat to nejlepší, co Mikulov a Pálava nabízí. Unikátní na zámku je expozice vinařství v zámecký sklepě s obřím sudem.

Mikulovský zámek v roce 2012 otevřel první tematicky ucelenou stálou výstavu v České republice, která je kompletně věnována vinařství. Expozici s názvem Víno napříč staletími vás zavede až do doby starého Egypta, umožní vám navštívit románský sklep, gotickou kapli či barokní divadlo. Připraveny jsou též filmové projekce, které přiblíží zábavnou formou rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých obdobích historie. Na závěr je přichystána interaktivní „projížďka“ na kole vinařskými cyklostezkami, kde návštěvník opravdu usedne do sedla a nechá se unášet krásnými výhledy na vinice. Výstava je umístěna do nově zrekonstruovaných barokních koníren mikulovského zámku, jejichž prostor dostal v kombinaci s citlivým nasvícením a komponovanou dobovou hudbou zcela nový rozměr.

Obdivovat můžete také expozici Galerie Dietrichsteinů věnovanou významnému moravskému šlechtickému rodu, Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, v kterém byla tato dáma pohřbena nebo expozici  Římané a Germáni v kraji pod Pálavou.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2017
3.12.
24.12.
Advent v Mikulově 2017

Advent v Mikulově 2017

Mikulov, Jižní Morava
10.11.
19.11.
Svatomartinský Mikulov 2017

Svatomartinský Mikulov 2017

Mikulov, Jižní Morava
22.9.
24.9.
Dny židovské kultury Mikulov 2017

Dny židovské kultury Mikulov 2017

Mikulov, Jižní Morava
14.10.
15.10.
Rock Point Horská výzva Pálava - bonus race

Rock Point Horská výzva Pálava - bonus race

Mikulov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí