Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Příroda
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 3,22/5. Hodnoceno: 9x.Počet hvězdiček je: 3,22/5. Hodnoceno: 9x.Počet hvězdiček je: 3,22/5. Hodnoceno: 9x.Počet hvězdiček je: 3,22/5. Hodnoceno: 9x.Počet hvězdiček je: 3,22/5. Hodnoceno: 9x.
Zdarma

Špindlerův Mlýn Špindlerův Mlýn Krkonoše a Podkrkonoší
Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.
Trasa stezky vede ze Špindlerova Mlýna do Horních Míseček. Čeká vás velmi příjemná procházka kolem soutoku Labe a Bílého Labe, morénových valů i Pančavské a Labské jámy. Impozantní je také žulová stěna smrkový les, který tu stojí už dvě stě let. Po stezce dorazíte také k prameni Labe, který je zde symbolicky označený skruží a erby měst, kterými protéká. Skutečný pramen se nachází na Labské louce.
 
Kolem Harrachových kamenů vede cesta k mohyle Hanče a Vrbaty. Tito dva odvážlivci přišli o život v březnu 1913 při lyžařském závodu na padesát kilometrů, kdy je překvapila nenadálá sněhová bouře. Do Labského dolu spadá vysoká a strmá skalní stěna, o kus dál vás okouzlí nejvyšší český vodopád na řece Pančavě. Srázy kolem jsou vysoké 200 metrů a překvapí vás pravidelnost s jakou se tu láme žula do kamenných kvádrů.
 
Zahnete-li vlevo, ocitnete se na dohled od polského území u cíle cesty: labských pramenů ve výšce 1386 metrů nad mořem. Dlouho ani nebylo úplně jasné, který potok je vlastně "začátkem Labe"'. Ještě v 19. století se naši předkové domnívali, že to je pramen Bílého Labe nedaleko Luční boudy. O prameny Labe se ale vedl ještě jeden spor, a to mezi slezským hrabětem Schaffgotschem a českými majiteli panství ve Vrchlabí. Češi hájili hranice stejně, jako jsou dnes, Schaffgotsch si chtěl kousek území přidat. Nakonec se k české straně připojil královéhradecký biskup Jan z Talembergu, který 19. září 1684 labský pramen vysvětil. Tím ho "přihodil" ke své diecézi, a protože hranice diecéze jsou zároveň hranicemi země, potvrdil že území patří do Čech. K prameni Labe se potom biskup nechal dovézt na velbloudovi, kterého předtím dostal darem od cizích vyslanců. Velbloud však došel jen do půli kopce a dál se mu nechtělo a tak na zbytek cesty uchopili nosítka i s nákladem členové biskupova doprovodu. Traduje se, že při zpáteční cestě nosiči navíc biskupa vysypali...
 
Po pár krocích, směrem k Mísečkám, dojdete k Růženčině zahrádce - místu které je ohraničeno velmi starými kamennými valy, které kdysi dávno měly kultovní účel. Jméno dostala zahrádka zřejmě podle hraběnky Harrachové, která sem s chotěm došla v roce 1734 pomalou vycházkou.
Zobrazit celý popis >Provozovatel

Informační středisko Správy KRNAP

Pod Medvědínem 269
543 51 Špindlerův Mlýn
Tel.:
+420 499 433 228
Email:
pbraun@krnap.cz
Email:
icspindl@krnap.cz
WWW:
www.krnap.cz
GPS:
50,725476 15,606594
 
 
Kategorie:
Příroda

Vstupné

Cena: zdarma
 

Časová náročnost

5,0 hodin

 

Naposledy změněno: 22. 7. 2014

Akce v okolí (20) Zobrazit vše >


V okolí najdete (177)