Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka Hostivické rybníky

Příroda
Naučná stezka seznamuje s historií, flórou a faunou rybniční soustavy chráněné jako přírodní památka Hostivické rybníky, ležící za západním okrajem Prahy. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský) a spojuje obce Hostivice a Břve.
Na západ od Prahy je u Hostivice soustava rybníků, které byly vybudovány již ve 14. století. Zdejší pramenná oblast je tvořena pískovci, které mají v podloží nepropustné břidlice. Hostivické rybníky měly i další zajímavý účel - v době císaře Rudolfa II. to byl zdroj vody pro zahrady Pražského hradu. Po smrti císaře se vláda přestěhovala do Vídně a některé rybníky byly zrušeny. Až v první polovině minulého století byly rybníky opraveny a obnoven byl i největší z nich - Litovický. Celá oblast pak představuje významné útočiště pro řadu hnízdících i celoročně žijících ptáků.

Rybáři mají v rybnících vysazeny kapry, líny, cejny, amury, úhoře, candáty, štiky a sumce. Hromady vápna, které na některých místech uvidíte, slouží nejen k desinfekci, ale především ke snížení kyselosti vody. Naučná stezka nabízí také pohled na rybník z ptačí perspektivy - český svaz ochránců přírody vybudoval  pozorovatelnu ptactva přímo na břehu Litovického rybníka, který se nachází nedaleko Hostivic. Zdejší pozorovatelna je součástí naučné stezky, která měří 2,5 km. U jejích vstupů jsou nainstalovány informační tabule s mapou trasy, jednotlivá zastavení stezky jsou v terénu značena čísly. Přímo v pozorovatelně je navíc umístěna infotabule, kde se návštěvníci mohou dozvědět více informací o sledovaném ptactvu. K pozorovatelně se lze dostat přímo ze zastávky MHD v obci Hostivice (vzdálenost cca 1 km). Z Prahy jede k místu autobus ze stanice metra Zličín a zastávky Bílá hora nebo vlak z Masarykova nádraží či Prahy Dejvice
 
Trasa je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek a  vede po kvalitních cestách bez převýšení.

Celý popis
Naposledy změněno: 29. 7. 2016
8.7.
4.9.
Příběh masek

Příběh masek

Praha 6, Praha
20.5.
31.12.
Exkurze na Letišti Praha

Exkurze na Letišti Praha

Praha 6, Praha
28.7.
30.7.
Pražské folklorní dny 2016

Pražské folklorní dny 2016

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí