Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Letní sporty
Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.
Cestou ze Svitav, přes Lačnov, Opatovec a Dětřichov vystoupáme na půvabné krajiny okolí Mladějova. Raně středověké osídlení zde zanechalo stopy v podobě Mladějovského hradiska, ale okolí bylo výrazně ovlivněno rozsáhlou důlní činností. Pozůstatkem těžby zůstala úzkorozchodná železnice, dodnes v provozu. Historii místa připomíná i zachovalá lidová architektura obcí Trpík, Damníkov a Anenské Studánky. Jakoby skokem se dostaneme na litomyšlské panství do okolí Semanína a Starého Valdeku, jehož ráz utvářela rybníkářská činnost litomyšlských biskupů. Víra obyvatel kraje promlouvá i řadou kostelíků a kaplí, stejně jako Božích muk a světeckých sloupů.

Popis trasy (celkem 49,2 km): 4033 Svitavy – Opatovec (7,0 km); 182 Opatovec – Víska u Dětřichova po odbočku na žlutou (8,2 km); turistická žlutá do Mladějova (1,8 km); neznačeno v obci Mladějov (300 m); 4062 Mladějov – Daníkov (8,5 km); 4222 Damníkov – odbočka k rybníku Hvězda (5,9 km); 4045 Hvězda – V zádolkách (3,6 km); 4033 V Zádolkách – Starý Valdek – Svitavy (12,3 km); neznačeno (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – náměstí Míru (0,4 km).

Trasa je středně obtížná, vhodná pro trekingová a horská kola. Je vedena převážně po silnicích II. a III. třídy po značených cyklotrasách. Využita je také turistická (žlutá) trasa v lese nad Obcí Mladějov a krátký neznačený úsek přímo v obci Mladějov. Povrch tras je většinou asfaltový, střední kvality. Za obcí Třebovice až po Starý Valdek je krásný lesní úsek vedoucí po kvalitní široké šotolinové cestě, která umožňuje jízdu i dvou cyklistů vedle sebe. Pozor při klesání do obce Mladějov, začátečníkům nebo rodinám s dětmi doporučujeme tento úsek sejít vedle kola.

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu); Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově, Hřebečské důlní stezky – naučné stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány seznamující s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí; lidová architektura; rybníky u Opatova.

Odpočinková místa a občerstvení: Kryté odpočívadlo U sv. Antoníčka v lese na křižovatce mezi Opatovem a Semanínem; obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Mladějov, Trpík, Damníkov, Opatovec); turistické altány Hřebečských důlních stezek; park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřenou kavárnou a informačním místem.

Vyhlídky do kraje: Na turistické trase ve sjezdu do obce Mladějov v lesním úseku výhled na kotlinu; rozhledny a vyhlídkové plošiny Hřebečských důlních stezek, věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách. Koupání: Koupaliště ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz).
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2018
21.5.
4.7.
Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
17.11.
4.2.
Díla darem – Rodina Albertova

Díla darem – Rodina Albertova

Litomyšl, Východní Čechy
13.1.
20.3.
Recesistický festival a závod Welzlování 2018

Recesistický festival a závod Welzlování 2018

Zábřeh, Střední Morava a Jeseníky
Hurá za vláčkem

Hurá za vláčkem

Mladějov na Moravě, Východní Čechy
Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějov na Moravě, Východní Čechy
Kolem starých dolů na kole

Kolem starých dolů na kole

Hřebeč, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Poutní místo Fatima Koclířov

Poutní místo Fatima Koclířov

Koclířov, Východní Čechy
Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

Moravská Třebová, Východní Čechy
Pizza-Caffé Moravská Třebová

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Moravská Třebová, Východní Čechy