Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Na bruslích Podtroseckými rybníky

Na bruslích Podtroseckými rybníky

Zimní sporty
V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín, které se v zimě stávají dobrou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.
Nádherným místem v Českém ráji jsou Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně v oblouku okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky. Na dně kaňonovitých, vidlicově se rozebíhajících údolí, která jsou lemována skalami, se nachází soustava rybníků a spousta mokřadů. Ty poskytují v zimě příznivé podmínky pro všechny milovníky ledního bruslení. Bruslit zde můžete nejen na jednotlivých rybnících, ale pokud se rádi projdete, lze jízdu po ledu spojit s příjemnou procházkou.
  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445.
  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.
  • Věžický rybník: Věžický rybník má unikátní skalní břeh - skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. K přístupu k vodní hladině lze využít např. louku u hráze (poblíž parkoviště).
  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov.
  • Rybník Vidlák: rybník při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde také přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák.

Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury. Oblastí vede také 8 km dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí. Na 13 zastaveních se seznámíte s přírodou, geologií a historií oblasti.

Jestliže se rozhodnete udělat si větší výlet a projet si všechny rybníky, můžete začít např. u železniční zastávky Borek pod Troskami, kde začíná trasa naučné stezky Podtrosecká údolí. Asi po 500 m se ocitnete na hrázi Rokytnického rybníka. Ten můžete projet již na bruslích spolu se sousedním rybníkem Hrudkou (cca 1 km). Na konci Hrudky vystoupejte zpět k naučné stezce (je zde i žlutá tur. značka). Asi po 400 m seběhnete lesem k zamrzlému Vidláku, po kterém ujedete asi 400 m k silnici, která vás dovede k dalšínu rybníku Krčáku, který je asi 500 m dlouhý. Můžete jej přejet podél levého břehu a podél skal se vracet zpátky k západnímu cípu. Odtud je to asi 100 m lesíkem na žlutou značku, která směřuje k nejhezčímu rybníku - Věžáku. 1 km dlouhý rybník lemují skalní pilíře, některé trčí přímo z hladiny. Největší stěny patří k horolezecky známé skalní věži, Vodní skále.

Od západního okraje Věžáku pokračujte po naučné stezce údolím Čertoryje a dále údolím Žehrovky po červené značce a po ledě rybníků. Brusle lze nazout na Podsemínském rybníce a Nebákově se stejnojmenným mlýnem pod vysokou hrází. Jízda po Nebákově bude nejdelší ze všech dosud projetých rybníků, cca 1,5 km. Po hladině, který představuje asi 100 m široký pás ledu mezi  skalnatými srázy obou stran údolí se dostanete k loučce, na jejímž okraji vede turistická značka. Ta vás přivede k poslednímu rybníku s názvem Doly. Ten vyplňuje údolí v délce 500 m. Z jeho konce můžet po červené značce dojít cca 1,5 km do vsi Mladějov, kde existuje autobusové i železniční spojení. Délka trasy na ledě je asi 4 km, chůze mimo led cca 7 km. Brusle musíte přezout šestkrát.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 4. 2018
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
28.4.
Čarodějnická zabijačka na Troskách

Čarodějnická zabijačka na Troskách

Rovensko pod Troskami, Český ráj
2.6.
3.6.
Dny středověké hudby na Troskách

Dny středověké hudby na Troskách

Rovensko pod Troskami, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí