Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Kultura
V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum čeká v letech 2017 - 2019 rozsáhlá proměna.
Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu. V 50. letech minulého století zde sídlila Státní rolnická škola, koncem 70. let však byla budova uzavřena a začala chátrat. Když v roce 1988 objekt získalo Národní zemědělské muzeum, byl již značně zdevastovaný a musel být od základů nákladně zrestaurován.

Expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřené na historii vinařství, ovocnářství a přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu. Ukazují, jak důležité je uchování křehké rovnováhy mezi člověkem a krajinou.


Stálé expozice: Příroda, vinařské lisy a historie ovocnářství

Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu provede děti i dospělé místní faunou i flórou, po prohlídce akvárií s živými rybami si můžete poslechnout zvuky ptáků nebo vylézt na posed. Zajímavá je také expozicePtáci Lednicko-valtického přírodního komplexu, která seznamuje s jednotlivými biotopy a zástupci ptačí říše.

Expozice Historické vinařské lisy a nářadí nabízí řadu unikátních exponátů, např. vinařský lis z roku 1719. Vývoj vinařství nastiňuje namáhavou ruční práci, původně spojenou s vinařstvím, až po moderní výkonné technologie. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řeme¬slné zručnosti a také uměleckých artefaktů. Vinný sklep představuje produkci významných vinařských podniků jižní Moravy a nabízí návštěvníkům krátké posezení u dubových stolů.

V expozici Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství najdete nejen staré zahradnické nářadí, ale i parafínové modely ovoce a zeleniny představující i odrůdy, které již v obchodech ani sadech nenajdete. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (např. chřestu). Expozici dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i velká líska na sušení švestek, jakožto půvab nepostrádající dřevěný lis.


Minisad na nádvoří

Sadovnická úprava muzejního nádvoří poskytuje, hlavně v letních dnech, možnost odpočinku a osvěžení. Na volné ploše dvora je tradičně pořádána sezónní výstava letniček a balkónových květin, které lákají svou barevnou i tvarovou pestrostí.
 
 

Výstavy a další nabídka muzea

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je výstava letniček nebo podzimní Vinobraní a Dýňobraní. Návštěvu muzea doporučujeme i rodinám s malými dětmi a školním skupinám, pro něž jsou připraveny lektorské programy.

NZM Valtice nabízí, po předchozí dohodě (objednávce), pro skupiny (min. 8 osob) i mimosezónní prohlídky, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a pronájem prostor pro kulturní a společenské akce. Pro mateřské i základní školy muzeum připravuje lektorské programy, skupinám zájemců nabízí prohlídky s průvodcem.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2018
3.2.
30.3.
Zimní prohlídky na zámku Valtice

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Valtice, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava
26.10.
25.2.
Střípky dávných časů - středověk na Břeclavsku

Střípky dávných časů - středověk na Břeclavsku

Břeclav, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí