Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Kultura
V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum.
Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu. V 50. letech minulého století zde sídlila Státní rolnická škola, koncem 70. let však byla budova uzavřena a začala chátrat. Když v r. 1988 objekt získalo Národní zemědělské muzeum, byl již značně zdevastovaný a musel být od základů nákladně zrestaurován.

Stálé expozice:
  • Vývoj zelinářství - ukazuje ve zkratce vývoj tohoto oboru od středověku až po moderní velkovýrobu. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (např. chřestu).
  • Vývoj ovocnářství - je převážně zaměřena na zpracování ovoce. Dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i velká líska na sušení švestek, jakožto půvab nepostrádající dřevěný lis.
  • Vývoj vinařství ,historické vinařské lisy - historické dřevěné vinařské lisy a Vinný sklep představují nejrozsáhlejší expozici NZM Valtice. Vývoj vinařství nastiňuje namáhavou ruční práci, původně spojenou s vinařstvím, až po moderní výkonné technologie. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řeme¬slné zručnosti a také uměleckých artefaktů. Vinný sklep představuje produkci významných vinařských podniků jižní Moravy a nabízí návštěvníkům krátké posezení u dubových stolů.
  • Ptáci Lednicko-valtického přírodního komplexu - expozice je zaměřena především na krajinu Lednicko – valtického areálu a seznamuje s jednotlivými biotopy a zástupci ptačí říše.

Sadovnická úprava muzejního nádvoří poskytuje, hlavně v letních dnech, možnost odpočinku a osvěžení. Na volné ploše dvora je tradičně pořádána sezónní výstava letniček a balkónových květin, které lákají svou barevnou i tvarovou pestrostí.

NZM Valtice nabízí, po předchozí dohodě (objednávce), pro skupiny (min. 8 osob) i mimosezónní prohlídky, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a pronájem prostor pro kulturní a společenské akce. Pro mateřské i základní školy muzeum připravuje lektorské programy, skupinám zájemců nabízí prohlídky s průvodcem. 
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 1. 2017
1.12.
31.3.
Zimní plavby v Lednici

Zimní plavby v Lednici

Lednice, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava
4.12.
31.1.
Výstava Egypt dar Nilu

Výstava Egypt dar Nilu

Břeclav, Jižní Morava
6.10.
7.10.
Valtické vinobraní 2017

Valtické vinobraní 2017

Valtice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí