Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum tortury v Brně

Muzeum tortury v Brně

Kultura
V brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučících nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celé Evropě je zde na 300 kusů a nechybí mezi nimi kláda, železná panna, ale také raritní exponáty ze všech koutů světa.

Expozice věnovaná hrdelním zločinům a útrpnému právu vznikla původně ve Valticích v Žabím sklepě. Dnes ji naleznete v Brně pod palácem Padowetz na Masarykově třídě. Je to úžasná část brněnského podzemí, fantastický prostor, jehož součástí je například i fragment z původní židovské brány z roku 1328. Mnohem větší prostory dovolují vystavit kutečně všechny exponáty ze sbírky pana Roberta Pospíchala z Klobouk u Brna. Některé předměty jsou původní, jiné exponáty představují zdařilé repliky z různých historických období.

Všechny předměty jsou vybavené popisem s názvem mučícího nástroje a krátkou historií, vše podbarvuje také středověká hudba. Naleznete zde nástroje, které se používaly jako forma lehčího trestu, například hrušky, potupné masky, obojky, kládu, pranýř, osla, boty hanby nebo trestnou lavici, kdy byli odsouzení "vystaveni" posměchu kolemjdoucích na hlavních třídách či náměstích. Nechybí zde ani nástroje, které se používaly při výsleších obviněného - španělské boty, skřipce, stojan pro bičování, palečnice nebo drtiče hlavy a kloubů. Často se používalo tzv. vypálení cejchu - takto poznamenaný člověk byl pak již navždy identifikován jako osoba, která se kdy dostala do rukou katovi. Cejch se vypaloval na tváře, záda i na čelo. V Žabím sklepě si samozřejmě můžete prohlédnout bohatou ukázku těchto cejchovních značek. 

Mezi exempláři naleznete mnohé, které používala inkvizice. Řadí se k nim například známá železná panna s ostny ve výšce trupu. Odsouzený musel stát pořád vzpřímeně, jinak riskoval nabodnutí na ostny a zranění. Po třech dnech v železné panně byl tak vyčerpaný stáním, hladem a žízní, že odkýval cokoliv. Dalším nástrojem byla vidlička kacířů - oboustranná železná vidlice, každá s dvěma trny, směřujícími na opačné strany. Vidlice byly pevně připevněny na kožený pásek, který se zapínal kolem krku odsouzeného, aby trny probodly tělo pod bradou a v okolí hrudní kosti. Trny pronikly hluboko do těla a způsobily bolest při sebemenším pokusu pohnout hlavou. Jidášova kolébka se používala během inkvizice ve Španělsku - vypadá jako sedadlo zformované do pyramidy. Oběť byla umístěna na sedadlo tak, aby hrot protínal intimní partie. Dále tu uvidíte také váhy na čarodějnice.

Opravdovou raritou je zde Zuřící býk - nástroj, který se používal na Sicílii za císaře Diocletiana. Jedná se o "troubu na pečení lidí" ve tvaru býka, který byl vyroben z bronzu. Výkřiky oběti zavřené ve vnitř byly tlumeny, takže zněly jako zvuk rozzuřeného býka, k tomu z nozder vycházela pára. První obětí, tohoto v antice velmi populárního nástroje, byl sám jeho vynálezce, jemuž císař nehodlal zaplatit. Z dalších cizokrajných metod si můžete v expozici prohlédnout lavici pro mučení vodou z Japonska, kdy trestanému celé dny kapaly na hlavu drobné kapky vody, což způsobovalo taková muka, až došlo k zešílení oběti.

Jako novinku uvidíte třeba gilotinu – symbol Velké francouzské revoluce, na kterém přišla o hlavu Marie Antoinetta i král Ludvík XVI. I ta je součástí sbírky, která je svého druhu největší na světě. Jejím základem jsou předměty odkoupené v devadesátých letech od francouzské rodiny, která je zdědila po svém předkovi, jenž byl popravčím.

V další části podzemí najdete působivou ukázku hladomorny a historické mučírny se žebříkem, stoličkou pro čarodějnice, lebkou v koutě a dalšími proprietami, ale i nástroje pro těžké a zostřené tresty, k jakým patřilo kolo na lámání, stroj na vytahování vnitřností, hák na pověšení odsouzeného za žebra nebo popravčí kříže. V hladomorně je možné také přenocovat.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 1. 2018

Ubytování a restaurace v okolí