Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Kultura
Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Chystáte se o letních prázdninách na Volarsko? Zavítejte do muzea ve Volarech, kde vás jistě zaujme některá ze stálých expozic: Staré Volary ve fotografii, Život na Zlaté stezce a Pochod smrti, připomínající události konce 2. světové války, kdy přes Volary prošel pochod smrti z koncentračního tábora Helmbrechts a 95 žen zde našlo místo k věčnému odpočinku na hřbitově obětí, který je nad městem.

Každý rok navíc připravuje muzeum několik dalších výstavních expozic. Nově sbírky obohatila výstava Dětský ráj. Jde o dětský pokoj, který byl ve Volarech vyroben ve čtyřicátých letech minulého století pro dívenku do Volyně a nyní se vrací zpět do Volar, kde bude určitězajímavou atrakcí. Další nová expozice se věnuje tématu Crossart. Jde o fotografie a kresby volarského malíře a fotografa Víta Vavřince Pavlíka. Poslední výstavu na téma Svatby a křtiny do Volar zapůjčil klub panenek ČR.

V pokladně muzea si navíc můžete zakoupit propagační materiály Volar a jeho okolí a získat základní turistické informace.

Z historie "alpského domu": Volarský dům evokuje iluzi Alp uprostřed Šumavy. Volary bývaly kdysi popisovány jako „alpská vesnice“ či „alpské městečko“, jediné toho vzhledu nejen na Šumavě, ale v celých Čechách. Nezvyklá architektura starých Volar vycházela ze skutečnosti, že Volary byly v 16. století kolonizovány rázovitou a do sebe uzavřenou komunitou horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska, která si přinesla a po staletí uchovávala tradiční zvyklosti. Volarské muzeum je právě takovým typem roubeného domu, který nikde jinde v České republice nenajdete.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 1. 2017
1.12.
30.4.
Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea

Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea

Prachatice, Šumava
20.5.
20.5.
Farářova tajná komnata

Farářova tajná komnata

Malenice, Jižní Čechy
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Český Krumlov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí