Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Kultura
Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Chystáte se o letních prázdninách na Volarsko? Zavítejte do muzea ve Volarech, kde vás jistě zaujme některá ze stálých expozic: Staré Volary ve fotografii, Život na Zlaté stezce a Pochod smrti, připomínající události konce 2. světové války, kdy přes Volary prošel pochod smrti z koncentračního tábora Helmbrechts a 95 žen zde našlo místo k věčnému odpočinku na hřbitově obětí, který je nad městem.

Každý rok navíc připravuje muzeum několik dalších výstavních expozic. Nově sbírky obohatila výstava Dětský ráj. Jde o dětský pokoj, který byl ve Volarech vyroben ve čtyřicátých letech minulého století pro dívenku do Volyně a nyní se vrací zpět do Volar, kde bude určitězajímavou atrakcí. Další nová expozice se věnuje tématu Crossart. Jde o fotografie a kresby volarského malíře a fotografa Víta Vavřince Pavlíka. Poslední výstavu na téma Svatby a křtiny do Volar zapůjčil klub panenek ČR.

V pokladně muzea si navíc můžete zakoupit propagační materiály Volar a jeho okolí a získat základní turistické informace.

Z historie "alpského domu": Volarský dům evokuje iluzi Alp uprostřed Šumavy. Volary bývaly kdysi popisovány jako „alpská vesnice“ či „alpské městečko“, jediné toho vzhledu nejen na Šumavě, ale v celých Čechách. Nezvyklá architektura starých Volar vycházela ze skutečnosti, že Volary byly v 16. století kolonizovány rázovitou a do sebe uzavřenou komunitou horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska, která si přinesla a po staletí uchovávala tradiční zvyklosti. Volarské muzeum je právě takovým typem roubeného domu, který nikde jinde v České republice nenajdete.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 3. 2018
21.3.
27.4.
Kontinuita čtverce

Kontinuita čtverce

Prachatice, Šumava
1.2.
31.12.
Autodráha v hotelu Relax na Lipně

Autodráha v hotelu Relax na Lipně

Horní Planá, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí