Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Kultura
V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.
Nejznámějším vynálezem je buňát čili kalamář nezkotitelný. Patentovaný vynález z roku 1891 zdobil i psací stůl Karla Čapka.

Pro účely muzea byla vyčleněna jedna místnost v opravené budově někdejší metánovské školy. Metánovské muzeum – Kabinet profesora Hrona a expozice díla malíře Františka Severy bylo slavnostně otevřeno 19. 5. 2007.

Profesor Jakub Hron se narodil 4.června 1840 v obci Metánov. Když mu bylo 16 let zahájil studium na gymnáziu v Českých Budějovicích, které dokončil v Jindřichově Hradci a to pro neshody s profesorským sborem v Budějovicích. Po maturitě se rozhodl věnovat učitelskému povolání. Zaměřil se na matematiku a fyziku. Pokračoval tedy ve studiu na univerzitě v Praze a ve Vídni. Krátce působil v Opavě a Jindřichově Hradci. Nakonec se přestěhoval v Hradci Králové a na zdejším gymnaziu vyučoval až do svého předčasného odchodu do penze (1897).

V roce 1881 vynalezl nekotitelný buňát, který jej proslavil. Následovaly další vynálezy jako například lazut, ruťáty atd. V dalších let profesor Hron zahájil publikační činnost. Nejčastěji se zabývá matematikou, fyzkou a astronomií. Nevyhýbá se však ani filozofii a básním. Vytvářel české ekvivatlenty pro slova převzetá z cizích jazyků. V říjnu 1901 se zapsal ke studiu na lékařské fakultě, kterou studoval pět let. Jeho kariéru v oblasti lékařství však ukončil profesor Hlava, který Jakuba Hrona nenechal složit zkoušku z patologické anatomie. Z tohoto období pocházejí další vynázely, které měli zpříjemnit pobyt na pitevnách - pitevní dmuchadlo a čepice. Navrhl také provádění narkózy hudbou. Poté začíná Hron studovat práva a v roce 1910 se vrátil do rodného Metánova, kde pokračuje v publikační činnosti. Jakub Hron si naplánoval, že se dožije 100 let. Bohužel, zemřel již v 29.4.1921 na následky nachlazení.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 3. 2017
24.4.
5.9.
Hurá po Vysočině a Kraji Jihočeském 2017

Hurá po Vysočině a Kraji Jihočeském 2017

Pelhřimov, Vysočina
12.7.
16.7.
Hračkobraní v Kamenici nad Lipou 2017

Hračkobraní v Kamenici nad Lipou 2017

Kamenice nad Lipou, Vysočina
1.7.
2.7.
Kamenický hodokvas

Kamenický hodokvas

Kamenice nad Lipou, Vysočina
17.6.
Staročeská pouť v zábavném parku Fábula

Staročeská pouť v zábavném parku Fábula

Kamenice nad Lipou, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí