Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Kultura
V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.
Nejznámějším vynálezem je buňát čili kalamář nezkotitelný. Patentovaný vynález z roku 1891 zdobil i psací stůl Karla Čapka.

Pro účely muzea byla vyčleněna jedna místnost v opravené budově někdejší metánovské školy. Metánovské muzeum – Kabinet profesora Hrona a expozice díla malíře Františka Severy bylo slavnostně otevřeno 19. 5. 2007.

Profesor Jakub Hron se narodil 4.června 1840 v obci Metánov. Když mu bylo 16 let zahájil studium na gymnáziu v Českých Budějovicích, které dokončil v Jindřichově Hradci a to pro neshody s profesorským sborem v Budějovicích. Po maturitě se rozhodl věnovat učitelskému povolání. Zaměřil se na matematiku a fyziku. Pokračoval tedy ve studiu na univerzitě v Praze a ve Vídni. Krátce působil v Opavě a Jindřichově Hradci. Nakonec se přestěhoval v Hradci Králové a na zdejším gymnaziu vyučoval až do svého předčasného odchodu do penze (1897).

V roce 1881 vynalezl nekotitelný buňát, který jej proslavil. Následovaly další vynálezy jako například lazut, ruťáty atd. V dalších let profesor Hron zahájil publikační činnost. Nejčastěji se zabývá matematikou, fyzkou a astronomií. Nevyhýbá se však ani filozofii a básním. Vytvářel české ekvivatlenty pro slova převzetá z cizích jazyků. V říjnu 1901 se zapsal ke studiu na lékařské fakultě, kterou studoval pět let. Jeho kariéru v oblasti lékařství však ukončil profesor Hlava, který Jakuba Hrona nenechal složit zkoušku z patologické anatomie. Z tohoto období pocházejí další vynázely, které měli zpříjemnit pobyt na pitevnách - pitevní dmuchadlo a čepice. Navrhl také provádění narkózy hudbou. Poté začíná Hron studovat práva a v roce 1910 se vrátil do rodného Metánova, kde pokračuje v publikační činnosti. Jakub Hron si naplánoval, že se dožije 100 let. Bohužel, zemřel již v 29.4.1921 na následky nachlazení.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2016
16.9.
17.9.
Dechovky 21. století

Dechovky 21. století

Žirovnice, Vysočina
22.8.
27.8.
Filmové pohádky Josefa Dvořáka

Filmové pohádky Josefa Dvořáka

Kamenice nad Lipou, Vysočina
15.8.
21.8.
Pohádková říše zahalená do čokolády

Pohádková říše zahalená do čokolády

Kamenice nad Lipou, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí