Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Müllerova vila - perla moderní architektury

Müllerova vila - perla moderní architektury

Kultura
Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.
Müllerova vila (též Loosova vila) je luxusní vila v Praze na Ořechovce, kterou si nechal od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty postavit František Müller, zámožný spolumajitel stavitelské firmy Kapsa-Müller, když se chtěl s rodinou přestěhovat z Plzně do Prahy. I přes neustálé výtky stavebních úřadů a řadu úředně vynucených změn, se nakonec stavělo. A to v letech 1928–1930, ve stejné době, kdy Ludwig Mies van der Rohe stavěl v Brně vilu Tugendhat. Vila Tugendhat  je jednou z nejvzácnějších českých funkcionalistických památek, navrhl ji architekt Ludwig Mies van der Rohe koncem 20. let minulého století.

Loos na vile uplatnil nejen funkcionalistické myšlenky, ale i svoji teorii „Raumplanu“ – prostor není členěný na jednotlivá patra, ale do „kubusů“ a jednotlivé místnosti se prolínají v různých úrovních. Realizace této nejvýznamnější stavby Adolfa Loose v českých zemích by byla nemyslitelná bez dokonalého porozumění mezi architektem a investory domu - manžely Müllerovými. Harmonický vztah podložený vzájemným respektem a důvěrným přátelstvím tvořil ideové základy budování architektonického díla. Je zde také zprovozněna expozice a Studijní a dokumentační centrum Adolfa Loose. Instalování původních interiérů umožňuje návštěvníkům plně pochopit originální Loosův přístup k zařizování a utváření prostředí pro život obyvatel.

Na prohlídku vily je vždy nutná předchozí rezervace prostřednictvím rezervačního formuláře na stránkách Muzea hlavního města Prahy.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 4. 2018

Ubytování a restaurace v okolí