Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Památky
Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

   

Bizarní výzdoba - lustr složený ze všech velkých kostí lidského těla, makabrózní dekorace z lidských lopatek a kyčlí nebo unikátní ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývající hlubokou symboliku. Návštěvnost tohoto místa vypovídá o jeho magnetizmu nebo o touze člověka okusit věci nevšední či rozklíčovat odkaz předků.  

Dnešní podoba hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory, která byla postavena na konci 14. století, je výsledkem barokních úprav provedených J. B. Santinim Aichlem na počátku 18. století a celkové obnovy z druhé poloviny 19. století, součástí které bylo dotvoření dekorace vnitřního prostoru z lidských kosterních ostatků. Autorem masivního lustru zdobeného lidskými kostmi, stejně jako kříže, kalichů, monstrancí či erbu rodu Schwarzenbergů je řezbář z České Skalice František Rint, který zde z kostí vyskládal i svůj podpis.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 8. 2017
3.7.
28.8.
Noční prohlídky sedlecké kostnice

Noční prohlídky sedlecké kostnice

Kutná Hora, Střední Čechy
4.7.
29.8.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

Noční prohlídky sedlecké katedrály

Kutná Hora, Střední Čechy
17.8.
20.8.
Tyjátrfest Kutná Hora 2017

Tyjátrfest Kutná Hora 2017

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí