Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Památky
Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jedinou chrámovou barokní novostavbou v Kutné Hoře. Je zároveň jediným kutnohorským kostelem, který byl postaven a vybaven v jediném stylu (je slohově intaktní) - pozdním baroku s prvky rokoka a barokního klasicismu. Sloužil a byl udržován jako filiální kostel církve římskokatolické. Po dokončení kutnohorské reálky (na nedalekém Komenského náměstí v roce 1857) se stal kostelem studentským. V roce 1951 byla liturgická funkce kostela náhle ukončena a církevní správa byla donucena kostel bezplatně pronajmout městu. Vybavení interiéru bylo narychlo zčásti uloženo v církevních depozitářích nebo převezeno do jiných kostelů v okolí. Kostel pak sloužil jako sklad civilní obrany, požární zbrojnice a k ukládání stavebního odpadu. Součásti vybavení, které nebylo možné přemístit, byly pak vandalsky ničeny a částečně i rozkradeny.

Náročná rekonstrukce kostela probíhala od r. 1980, bylo provedeno statické zajištění kleneb i obvodových zdí, rekonstrukce krovu a střechy, obnova hlavního průčelí včetně restaurátorských prací a obnova fasád. Interiér byl nově restaurován v letech 1997 - 2000 nákladem téměř 13 milionů korun. Kostel nadále zůstává v majetku církve římskokatolické, dne 2. června 2000 byl nově vysvěcen a vslouží k liturgickým účelům.

V této nenápadné církevní památce se nachází překrásná díla malíře F. X. Palka (autor malířské výzdoby kostela sv. Mikuláše na Malé Straně) a sochaře F. I. Platzera (jeden z nejvýznamnějších sochařů období baroka v Praze). Přes svůj nenápadný zevnějšek vás kostel překvapí příjemným tlumeným světlem a přívětivou atmosférou.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 12. 2017
1.1.
31.12.
Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
8.6.
15.1.
Klenoty a šperky králů v Kutné Hoře

Klenoty a šperky králů v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
7.12.
10.1.
Ladovské Vánoce

Ladovské Vánoce

Kutná Hora, Střední Čechy
11.11.
11.2.
Aurel Klimt Lajka: Od filmu k divadlu a zpět

Aurel Klimt Lajka: Od filmu k divadlu a zpět

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí