Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Klementinum Praha - druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha - druhý největší komplex v metropoli

Památky
Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Rozsáhlý areál Klementina  se nachází na staroměstské straně Karlova mostu přímo v centru historické části Prahy. Klementinum bylo vybudováno na ploše dvou hektarů a je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším bodům při prohlídkách Klementina patří Astronomická věž, vysoká 68 m, z níž je nádherný výhled na historické centrum Prahy, Zrcadlová kaple s bohatě řešeným interiérem a osazením zrcadel, které nemá v Čechách obdoby a Barokní knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými velikými glóby. Unikem jsou dvojí varhany, které byly nainstalovány do Zrcadlové kaple v průběhu 18. století.

Od roku 2012 je zde otevřena celá historická barokní trasa, která byla dlouho kvůli rekonstrukci uzavřena. Trasa zahrnuje prohlídku Astronomické věže,  včetně Meridiánové síně, a barokního knihovního sálu. Prohlídky probíhají denně od 10 hod. Pokud není Zrcadlová kaple využívána pro  jinou akci,je možné do ní také  nahlédnout.

V Zrcadlové kapli se pořádají každý den koncerty jazzové a vážné hudby v podání špičkových tuzemských i zahraničních umělců. Nad Zrcadlovou kaplí se nachází další barokní perla – knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými velikými glóby. Knihy s nabílenými hřbety a červenou značkou tu stály již za jezuitských dob. Na budování Klementina se podílelo několik generací významných architektů, sochařů a malířů a řadí se ke stěžejním pražským památkám.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 3. 2017

Ubytování a restaurace v okolí