Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Klausová synagoga v Židovském městě pražském

Klausová synagoga v Židovském městě pražském

Kultura
Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Původní Tříklausová synagoga byla komplexem tří staveb - dvou synagog a ješivy - vybudovaných koncem 16. století Mordechajem Maiselem. Jednu část založil rabi Löw pro vysokou školu talmudu, druhá byla modlitebnou a třetí byla určena pro rituální lázeň (mikve) a pro péči o nemocné.

Dnešní budova Klausové synagogy vznikla až po zhoubném požáru ghetta v roce 1689 a byla dostavěna roku 1694. Další přestavba Klausové synagogy spadá do osmdesátých let 19. století. Klausová synagoga byla největší synagogou ghettadruhou hlavní synagogou pražské židovské obce a synagogou pražského pohřebního bratrstva (instituce pečující o židovské pohřby a hřbitovy, o nemocné, přestárlé a umírající).

Za okupace bylo vnitřní zařízení zničeno. Další rekonstrukce synagogy proběhla 1979-84 a 1995-96. Z původní stavby zůstal zachován jen tvar oken a nápisová deska na pilíři, datující vznik synagogy do r. 1694. Dnes je zde umístěna stálá expozice Židovského muzea Židovské tradice a zvyky.

Můžete si zde prohlédnout výstavu zabývající se problematikou bohoslužeb všedních dní a svátků, nahlédnout můžete i do rozvinutého svitku Tóry a uvidíte zde také modlitební knihy a jiné rituální předmět. Dále jsou pro návštěvníky připraveny expozice o židovských svátcích a rituálech, mezi které patří narození, obřízka nebo svatba. Jsou zde vystavené předměty, které jsou s těmito rituály spjaty. Vystavují se zde i předměty typické pro židovskou domácnost.

Vstupenka do ŽMP platí 7 dní, je určena pouze pro jednotlivce a rodiny bez možnosti opakovaného vstupu do jednotlivých objektů. Samostatné vstupenky do jednotlivých objektů se neprodávají. Vstupné se platí před zahájením prohlídky u jedné z pokladen jednotlivých synagog nebo v Rezervačním centru (U Starého hřbitova 3a, tel. 222 317 191).

 

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 5. 2017
6.4.
22.6.
Prohlídky Rudolfina

Prohlídky Rudolfina

Praha 1, Praha
1.1.
31.12.
UMtrh 2017

UMtrh 2017

Praha 1, Praha
1.4.
23.12.
Karlínské farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy

Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí