Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

Památky
V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. V současné době prochází rekonstrukcí, otevřít by se měl nejdéle v roce 2019. Dům je opředený tajuplnými legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním. Přijímal pacienty z Vídně, léčil šlechtu v daleké Praze, staral se i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. Jeho úspěchy, sláva a majetek daly podnět k mnoha faustovským legendám a pověstem.

Okolo roku 1750 dokončil stavbu svého obrovského a tajemného sídla zvaného Burk (tj. hrad). Mezi lidmi se šířily první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od Ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, prý i pitevnu a místnost s lidskými kostrami a knihami.
 

Kittelův slavný Burk

Postupně začal na vlastní náklady stavět další stavby, jako např. školu, morový sloup, faru a především kostel sv. Josefa s unikátními "svatými schody" s ostatky světců.

V druhé polovině dvacátého století vystřídal Kittelův dům mnoho majitelů a budova byla na pokraji zřícení. Kittelův dům po složitých jednáních přešel do vlastnictví obce Pěnčín, která jej nyní s pomocí různých finančních zdrojů rekonstruuje. Nová podoba sídla bude odpovídat tomu, jak vypadalo, když ho léčitel postavil. Zcela unikátní je zde černá kuchyně, která v této podobě nemá v širokém okolí obdoby.  V přízemí opraveného domu by mělo být po otevření v červenci roku 2019 muzeum, knihovna, infocentrum, prodej suvenýrů a Kittelova lékárna. Venku bude obnoven původní rybník a skleníky, kde se budou pěstovat léčivé byliny.

Doktor Kittel inspiroval řadu umělců. Např. Ema Destinová o něm napsala loutkovou hru, Mikoláš Aleš ztvárnil doktora Kittela v ilustraci ke knize Pražských pověstí, pozornost mu věnovali také spisovatelé jako J. Svátek, J. Wenig, A. Klášterský, J. Knop i J. V. Šimák.
 

Další tajemná místa v okolí

Nedaleko od Krásné se nacházejí Čertovy kameny - místo, kde se doktor Kittel údajně upsal ďáblu. Dalšími zajímavými a volně přístupnými místy jsou pramen Žernovníku (odkud prý pocházela kostra neznámého vojáka, kterou měl doktor Kittel ve své pitevně) a tajuplný vrchol Černé studnice. Kittelovsko můžete navštívit sami, nebo využít služeb blízkého Výletního areálu Pěnčín. Odtud vás do Krásné svezou výletním vláčkem a kromě Burku a kostela vám ukáží i mnoho dalších památek Kittelovska.

V areálu Kittelovska se nachází 5 informačních cedulí, tzv. Naučná stezka Kittelovsko. Stezka informuje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 10. 2018
9.11.
14.4.
Dva v jednom - Český a slovenský design skla 1918-2018

Dva v jednom - Český a slovenský design skla 1918-2018

Jablonec nad Nisou, Českolipsko a Jizerské hory
31.10.
Luboš Pospíšil & 5P

Luboš Pospíšil & 5P

Liberec, Českolipsko a Jizerské hory
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí