Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kavárna a kino Royal v bývalém Biu Illusion na Vinohradech

Kavárna a kino Royal v bývalém Biu Illusion na Vinohradech

Kultura
Nový kulturní prostor vznikl na Vinohradech v místech, kde bývalo Bio Illusio v Maceškově paláci z roku 1929. Nový multikulturní prostor Royal bude přes den sloužit jako kavárna, večer se promění do podoby kina, divadla či koncertního sálu.

Vinohradské kino Bio Illusion se opět těší na diváky. Nyní se ovšem jmenuje Royal a kromě filmových promítání nabízí i jiné večerní programy a kavárnu. Nový multikulturní podnik vzešel z rozsáhlé rekonstrukce, která měla za cíl vrátit prostor do stavu, ve kterém byl po otevření v roce 1929.

Můžete si prohlédnout původní vitráže v oknech, propracovanou dřevořezbu, úchvatné štuky - svátek pro vaše oči. To vše je vkusně kombinováno s moderními prvky a interiérem, který ve vás zanechá pocit, že jste vstoupili do skutečného královského paláce.

Multikulturní podnik Royal v těchto prostorách uvádí Prague Burlesque a jejich jedinečnou show, připravenou speciálně pro tyto prostory. Soubor spolupracuje s umělci a performery mezinárodní úrovně a se svými velkolepými představeními již slavil úspěchy i na zahraničních jevištích. Od roku 2012 hostoval například v Berlíně, Vídni, Curychu či Bratislavě. Prague Burlesque však stále přichází s nečekanými novinkami, a proto napjatě očekávaná páteční show v prvorepublikových prostorách vinohradského Royalu představuje nový posun v burleskní zábavě.

Večerem plným hudby, burlesky a komedie společně diváky provedou oslňující diva a zpěvačka Angelina Angelic, zlobivý miláček obecenstva Miss Cool Cat, tajemná a mlčenlivá Lady Mousellyca a svůdný zpěvák šlágrů Sonny Vargas. Jejich nezapomenutelná show je smyslná, romantická a zároveň dráždivá a zaručeně zapůsobí na vaše smysly a vryje se do paměti. Jedinečnou Show si můžete vychutnat každý páteční večer od 21:00.

Biograf založil roku 1929 Emanuel Maceška coby největší a nejmodernější kino v Praze

Velká část původního kování a zařízení včetně vitráží v oknech a broušených světel zůstala zachována, díky čemuž se pobyt v biografu podobá cestě do minulosti - do zlatých časů První Československé republiky (1918 - 1938).

Biograf se původně jmenoval Maceška, na počest vlastníka, avšak později byl název změněn na Illusion. Netrvalo dlouho a místo získalo mezi Pražany obrovskou popularitu. Mnozí návštěvníci se na vyprodaná představení nedostali.

Všechno se však změnilo vypuknutím druhé světové války. Nejdříve bombardování, posléze komunistický režim; ten především změnil osud biografu na dlouhou dobu. Na základě Benešových dekretů vydaných na konci okupace byl biograf zkonfiskován a předán Státnímu filmovému podniku.

Po Sametové revoluci bylo vlastnictví navráceno rodině Maceškových, kteří biograf vlastní dodnes. V únoru 2014 se rodina dohodla na jeho pronájmu. Nájemcem se stal Francouz Jean-Christophe Gramont.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 8. 2017

Ubytování a restaurace v okolí