Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kasematy na Špilberku v Brně
Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.
V 17. a 18. století se takto nazývaly všechny klenuté prostory vybudované v tělese valového opevnění, jejichž účelem bylo poskytnout úkryt vojenské posádce i vojenskému materiálu v případě dělostřeleckého bombardování. Kasematy byly vestavěny do postranních hradních příkopů, severního a jižního. Šlo o dvoupatrové, z cihel postavené klenuté chodby. Uprostřed chodby v jižním patře kasemat byly vestavěny čtyři pece, ve kterých bylo možné napéct chléb až pro pět tisíc osob. Kasematy byly opatřeny světlíky zajišťujícími přístup světla a vzduchu i topeništi s komíny a kachlovými kamny.
 

Nejtěžší vězení Rakousko-Uherské monarchie

V roce 1783 rozhodl císař Josef II. v rámci reforem rakouského soudnictví a vězeňství o jejich zcela novém poslání. Část špilberské pevnosti byla určena na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince v monarchii. Na hromadné vězeňské cely bylo přebudováno nejprve horní patro severních kasemat, na podzim roku 1784 pak z císařova příkazu byly v jejich dolním patře i v jižních kasematech zřízeny dřevěné kobky, do nichž byli jednotlivě přikováni trestanci, odsouzení k doživotnímu vězení. Jistého zmírnění krutých trestů se odsouzencům dostalo až za vlády Josefova nástupce Leopolda II., který v roce 1790 zrušil trvalé přikování doživotně odsouzených, nechal odstranit dřevěné kobky a zakázal věznění v dolním patře kasemat. Horní patra kasemat však jako vězení sloužila až do počátku 30. let 19. století, kdy postupující humanizace vězeňství přinesla i konec kasematních žalářů. K vězeňským účelům byly postupně využívány nadzemní prostory špilberské pevnosti, oficiálně zrušené v roce 1820 a přeměněné na státní věznici. Věznici na Špilberku zrušil císař František Josef I. v roce 1855 a hradní objekt potom po více než 100 let byl využíván jako kasárna a vojenská věznice.

Kasematy byly poprvé zpřístupněny veřejnosti v roce 1880 zásluhou tehdejšího ředitele vojenských staveb v Brně Antona Costy-Rossettiho. Kasematy v letech 1939 – 1940 využívalo gestapo, toto období tu například připomíná Wehrmachtem ponechaná zrezivělá telefonická ústředna.

V roce 1962 byl hrad prohlášen národní kulturní památkou, v současnosti v něm sídlí Muzeum města Brna.
 

Vrazi v podzemí, zloději nahoře

Svým určením i charakterem představovaly špilberské kasematy nejtvrdší žalář pro zvláště těžké zločince (vrahy a lupiče) v celé rakouské monarchii. Vězení pro nejtěžší zločince se nacházelo v podzemních kasematech. Ve vlhkém a studeném sklepení, kam slunce nezasvitne, žádný vězeň dlouho nepřežil, doba přežití se počítala na měsíce. Vězni se tu nacházeli ve tmě a v zimě, jedli pouze chléb a pili vodu. Byli zde vězněni ti nejtěžší kriminální zločinci jako například vrazi a žháři.

Naopak zde nebyly vězněny osoby vyššího stavu (šlechtici, důstojníci, úředníci), odsouzení za různé přestupky i zločiny, zpronevěry, falšování úředních dokladů apod.), ani další tzv. státní vězňové, internovaní z politických důvodů, zejména bojovníci proti habsburskému absolutismu (uherští jakobíni, italští karbonáři, polští revolucionáři). Vězňové z těchto kategorií bývali na Špilberku umístěni separátně, zpočátku především v horním patře staré vězeňské budovy v zadním příkopu, později v části kasárenských objektů, zejména v severním křídle.

Jedním z nejznámějších "horních" vězňů byl v 18. století baron František Trenck, velitel obávaných pandurů, který dostal doživotní žalář roku 1745. Trest si odpykával ve dvou místnostech s dostatkem jídla i vody a nedělními obědy u velitele pevnosti. Sem tam se mu dostalo dokonce možnosti strávit noc se ženou. Zemřel za záhadných okolností v roce 1749.
 

Žalář národů

V hradním vězení vedle těžkých zločinců končili i političtí vězni a odpůrci habsburské monarchie. Na Špilberku byli kromě našich politických trestanců vězněni i uherští jakobíni a francouzští a polští revolucionáři. Hrad například neblaze proslavila kniha Mé žaláře od básníka Silvia Pellica. Tento Ital strávil mezi zdmi špilberské věznice osm let kvůli propagaci sjednocení, svobody a nezávislosti.


Nejslavnější loupežníci: Grázl a Babinský

Vedle Silvia Pellica, díky jehož věznění se brněnský Špilberk dostal i do italských učebnic dějepisu, proslavili hrad zejména dva loupežníci: Jan Jiří Grázl, který dal dokonce všem svým následovníkům jméno a především Václav Babinský. Ten si odseděl na Špilberku 14 let z dvacetiletého trestu. Naštěstí pro něj už v době, kdy kasematy, coby vězení, byly zrušeny.
 

Prohlídky kasemat – s průvodcem i bez

Do útrob kasemat i do jejich historie se můžete ponořit společně s průvodcem každou celou hodinu. První prohlídka začíná v zimním období v 9:15, v letním období v 10:15. Poslední prohlídka začíná hodinu před zavírací dobou. Prohlídku pro skupiny (10 osob a více) v českém, anglickém a německém jazyce si lze domluvit individuálně na telefonním čísle 542 123 614 nebo e-mailem: kasematy@spilberk.cz.  

Kasematy si lze prohlédnout i mimo komentované prohlídky individuálně pouze s tištěným plánkem. K vidění jsou vězeňské cely a vězeňská kuchyně. Jedna cela představuje mučírnu, i přesto, že se tu nikdy nenacházela. Prohlédnete si zde také dřevěné komůrky, ve kterých byli přikováni doživotně odsouzení vězni.

Aktuality

Lesem – výstava na Špilberku

Od 7. září 2023 do 30. června 2024 zavede poutavá výstava Lesem návštěvníky Muzea města Brna na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

Už mnoho let patří léto na Špilberku Williamu Shakespearovi a jeho slavným hrám. Nikde nenajdete odpovědi na otázky života lépe než zde. 25. ročník Letních shakespearovských slavností se v Brně uskuteční 15. 7. – 7. 8.
Brno, Jihomoravský kraj

20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

Jedná se o výstavu, kterou Muzeum města Brna uspořádalo k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
Brno, Jihomoravský kraj

Špilberk žije! Čarodějnicemi 2024

Přijďte 30. dubna na hrad Špilberk s dětmi prožít zábavné odpoledne, opéct si špekáček, předvést svůj kostým nebo si zatancovat a zazpívat. Večer se nad městem na dělovém bastionu rozhoří ta největší vatra v Brně!
Brno, Jihomoravský kraj

Den Země v Brně – Méně odpadů – méně odpadů

Vytřídit papír a PET lahve dnes už zvládne každý, ale co radši vzniku odpadu úplně předejít? V sobotu 20. dubna park pod Špilberkem ožije oslavami Dne Země. Město Brno ve spolupráci s Lipkou představí desítky tipů, jak vzniku odpadu předejít nebo s ním alespoň kreativně naložit. Přijďte taky!
Brno, Jihomoravský kraj

Prima Fresh festival 2024 v Brně

Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival míří do Brna! Dorazte si za námi užít pátek 25.5. a sobotu 26.5. do areálu Hradu Špilberk.
Brno, Jihomoravský kraj

Cestovatelské středy v Národním muzeu – Pisařík, Vachler, Seidlová

Finální večer má přesah. Režisér PETR VACHLER natočil zajímavý film TAJEMSTVÍ A SMYSL ŽIVOTA, vyvolávající mnoho otázek. Zkusíme odpovědět… Netradiční pohled přidá BARBORA SEIDLOVÁ, která ve filmu hraje. Šoumen MARTIN PÍSAŘÍK projel na motorce černý kontinent. Exotická Afrika někdy mění životy...
Brno, Jihomoravský kraj

Dagmar Hochová – Retrospektiva v Moravské galerii v Brně

Po deseti letech, během nichž fotografické oddělení Moravské galerie v Brně zpracovávalo objemnou pozůstalost významné domácí fotografky Dagmar Hochové (1926–2012), přišla chvíle, kdy se výsledky tohoto úsilí představí veřejnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Brno, Jihomoravský kraj

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.
Brno, Jihomoravský kraj

Cryptomania Trails – zažijte netradiční prohlídku v zákoutích českých měst

Prohlídka města? Šifrovací hra? Týmový závod? Od každého něco! Cryptomania Trails vás pomocí šifer, logických úkolů, nápaditých skrýší a tajemných předmětů provedou pozoruhodnými zákoutími českých měst. Nečekejte jednoduché hádanky pro děti – tyto hry prověří vaše mozkové závity!
Brno, Jihomoravský kraj

Hlava Jana Skácela v Brně

Sochu brněnského básníka, spisovatele a překladatele najdete na jižním svahu špilberského parku. Jedná se o reliéf hlavy Jana Skácela vymodelované z několika tisíců nerezových trubek.
Brno, Jihomoravský kraj

Kurzy quillingu v Praze, Brně, Olomouci a Plzni

Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarná technika využívající proužků papíru, které jsou stáčeny, formovány a lepeny do požadovaného tvaru. Ve výsledku díky správné kompozici jednotlivých tvarů můžete vytvořit krásný a originální obrazec.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel International Brno

Hotel s výjimečným umístěním přímo v centru Brna. Moderní a nadčasový. Cítíte blízkost impozantní atmosféry tepajícího mladého města v symbióze s historií, která vás překvapí. Přímo naproti hotelu stojí dominanta města hrad Špilberk s parkem okolo, který vybízí nejen k romantickým procházkám.
Brno, Jihomoravský kraj

Siesta Lobby Bar & Wine Restaurant

Poklidné klubové posezení v pohodlných křeslech v kulise uměleckých děl, komfortní boxy s pohledem na onyxovu stěnu s krbem a Lounge, který mohou hosté využít k nerušené práci či relaxační zastávce mezi schůzkami. Je možné vše spojit se skvělým obědem nebo večeří v našem Wine Restaurantu.
Brno, Jihomoravský kraj

Koblihárna Kobliha Brno

Každý den vstáváme brzy ráno, zaděláváme těsto a smažíme ty nejlepší koblihy na Starém Brně. Inspiraci bereme u babičky, ve vzpomínkách na dětství i v kuchyních světových cukrářů. Ochutnejte koblihy z Pekařské, ručně a s láskou dělané od roku 2016.
Brno, Jihomoravský kraj

Borgo shop

Jedná se o velice útulný obchůdek s nejen italským sortimentem zboží. V Borgo shopu si můžete i posedět nad skleničkou vína, kvalitní kávou Hausbrandt, dostanete zde lahodné sýry, uzeniny, domácí plněné bagety či domácí dezerty.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna Večerka v Brně

Na Pekařské ulici v Brně natrefíte na originální kavárnu Večerka. Výběrovou kávu s teplým skořicovým šnekem anebo poasijštěnou koprovku, Pho s játrovými knedlíčky nebo kimchi segedín vám tu nabídnou dva nadšení baristé, Duc MInh Nguyen (Tomi) a May Tran Hau, kteří se rozhodli dělat věci jinak.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen, stylová restaurace v centru Brna, byla otevřena v roce 2002 se zaměřením na slovenskou a valašskou kuchyni. Veškerá jídla vychází z originálních starých receptů našich prababiček bábinek a babiček.
Brno-střed, Jihomoravský kraj