Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavické vinné sklepy

Gurmánská turistika
Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice, kde teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné.
Městečko Jaroslavice ve Znojemské vinařské podoblasti leží v blízkosti řeky Dyje na hranicích Moravy a Dolních Rakous. Vinohradnictví i vinařství představují vedle rybářství jednu ze stěžejních charakteristik obce. Místní vinaři odedávna produkovali své víno z excelentních vinných hor v okolí Jaroslavic, Oleksoviček a Hnízda. Na sklonku 19. věku se značka "Jaroslavické" zařadila po bok takovým polohám ze Znojemska jako Lampelberg či Šobes.

Sklepní stavby jsou rozmístěny ve třech vinařských uličkách, celkem je v Jaroslavicích asi 90 vinných sklepů. Nejstarší je řádek vinných sklepů s lisovnami, jejichž tvar a dispozice si zachovávají historickou podobu, který se nachází přímo na trase Moravské vinné stezky na západním okraji městečka. Mladšího původu jsou dvě samostatné uličky v Bažantnici, kde byla většina sklepů vystavěna až v druhé polovině 20. století. Významným jaroslavickým sklepem je tajuplný labyrint chodeb nedaleko kostela sv. Jiljí. Slouží společnosti Znovín Znojmo a jeho součástí je nejstarší archív vín v České republice.

Lisovny ve Znojemské ulici jsou samostatně stojící, štítově orientované přízemní stavby obdélníkového půdorysu, nejstarší z nich jsou vystavěné z nepálených cihel. Pokud ve sklepě hospodaří dva vinaři, poznáme to podle dvojice dveří v průčelí. Ale dostanete-li se do lisovny, zjistíte, že také sklep s jedním vchodem mohou využívat dva majitelé. Nasvědčují tomu dvoje dveře z lisovny vedoucí do sklepů, z nichž jeden bývá obvykle v úrovni terénu a druhý zahloubený pod zem. Sklepy jsou vykrouženy v pískovci, mladší vyzděny pálenou cihlou.

V současnosti se desítky vyhlášených sklepů soustředily do dvou sklepních uliček- v Bažantnici a na Znojemské – a zdejší vinice "Na zámku", "Na vinicích" a "Kacperky" patří k viničním tratím I. kategorie. Na vinicích se pěstují především bílé odrůdy jako Veltlínské zelené, Müller-Thurgau a Ryzlink vlašský, jižní svahy návrší Zámecký vrch hostí i odrůdy pro výrobu červených vín: Zweigeltrebe, Rulandské modré a Svatovavřinecké, které je typickou jaroslavickou odrůdou.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 6. 2018
9.6.
23.9.
Otevření pěchotního srubu MJ – S 4 Zatáčka

Otevření pěchotního srubu MJ – S 4 Zatáčka

Chvalovice, Jižní Morava
21.4.
28.10.
Vinobus VOC Znojmo

Vinobus VOC Znojmo

Znojmo, Jižní Morava
27.4.
27.6.
Pestrá paleta Lojzy Budíka ve Znojmě

Pestrá paleta Lojzy Budíka ve Znojmě

Znojmo, Jižní Morava
15.6.
30.9.
Za starých časů - 140 let znojemského muzea

Za starých časů - 140 let znojemského muzea

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí