Schwarzenberská hrobka v Domaníně

Kategorie: Památky
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 3,14/5. Hodnoceno: 225x.Počet hvězdiček je: 3,14/5. Hodnoceno: 225x.Počet hvězdiček je: 3,14/5. Hodnoceno: 225x.Počet hvězdiček je: 3,14/5. Hodnoceno: 225x.Počet hvězdiček je: 3,14/5. Hodnoceno: 225x.
Region: Jižní Čechy
Oblast: Jižní Čechy
Město: Třeboň

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.
Asi 1 km od třeboňského zámku v anglickém parku při jihovýchodní straně rybníka Svět, se nachází hrobka Schwarzenberků. O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou. Od roku 1784 byli příslušníci schwarzenberského rodu pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv. Jiljí. Ten byl v druhé polovině 19. století zaplněn a nevyhovoval již přísným hygienickým předpisům.

Projektem hrobky byl pověřen Josef Schmidt a později knížecí stavitel F. D. Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. Novogotická stavba hrobky ve tvaru pravidelného šestiúhelníků ukrývá prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli. Při vstupu do kaple Božského Vykupitele je nutné vystoupit nahoru po 13 + 10 kamenných schodech. Následný pohyb v kapli je bezbariérový, návštěvníci si výklad vyslechnou vsedě. Prohlídka následně pokračuje v hrobce. Stavbu kaple, která probíhala v letech 1874 – 1877, řídil knížecí stavitel Karel Kühnel. Kapli Božského vykupitele vysvětil v roce 1877 pražský arcibiskup kardinál Bedřich Schwarzenberg. Zvláštností je oltář, který je i v kryptě situován na jih a zhotovil ho sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce dcery kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově

Na třech deskách jsou zde vyryty texty smutečních telegramů, které sem Schwarzenberkům poslal císař František Josef. V samotné hrobce pod kaplí se nachází umělecky cenný mramorový sarkofág, vytvořený Alexanderem Trippelem v r. 1789. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh. Schwarzenberkové většinou umírali na nemoci, jako byl záškrt, zápal plic či tragická úmrtí.

 

Související

Další články >

Doporučujeme

Kontakty

Státní zámek Třeboň

Zámek 115
379 01 Třeboň
Tel.:
+420 384 721 193
Email:
zamek.trebon@sezn...
Email:
trebon@budejovice...
WWW:
www.zamek-trebon....
GPS:
49.002871 14.769238

Otevírací doba

Otevřeno od duben do květen
Zobrazit otevírací dobu >
Začátek poslední prohlídky je půl hodiny před koncem otevírací doby.
 

Vstupné

Cena: 50 Kč
Snížená cena: 40 Kč
Rodinné vstupné: 120 Kč
Poznámka: U předem objednaných skupin o min. počtu 25 lidí má vedoucí skupiny vstup zdarma. Za rezervování vstupenek (skupiny od 20 osob) může správa objektu účtovat 10 % ceny z celkového vstupného.

Časová náročnost

1.0 hodina


Kategorie

Naposledy změněno: 6.1.2013