Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hradební systém města Prachatice

Hradební systém města Prachatice

Památky
Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází nučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Naučná stezka okolo hradeb vás provede okruhem okolo Městské památkové rezervace v blízkosti jeho historického jádra. Na pěti zastaveních s informačními panely předkládá k zamyšlení vše o hradebním systému, historii a současných archeologických výzkumech. Výchozí i cílové místo okruhu je na Malém náměstí v Prachaticích. Městské hradby svým mohutným prstencem chránily ve středověku město a pamatují jeho rozkvět, slávu i stagnaci. Na pěti zastaveních se dozvíte vše o hradebním systému, o historii místa i o archeologických výzkumech.

Město Prachatice bylo od 14. století opevněno hradbami, do kterých se vstupovalo dvěma branami. Z nich se dochovala Dolní tzv. Písecká, kterou se dodnes vchází směrem ke kostelu a na Velké náměstí.Horní tzv. Pasovská brána vítala jako první soumary přicházející s nákladem soli po Zlaté stezce z Pasova. Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop. Na jeho místě založil v minulém století okrašlovací spolek v Prachaticích městský park s vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami.

Palné zbraně přispívaly od počátku 15. století k účinnější obraně měst, ale ještě mnohem více je ohrožovaly. Stále dokonalejší děla se stále větším dostřelem a větší průrazností soupeřila s pevností městských hradeb Prachatické městské opevnění prošlo těžkou zkouškou na počátku třicetileté války. V listopadu 1619 oblehl císařskou posádku ve městě stavovský vojevůdce Mansfeld a jeho děla pobořila tzv. Záblatskou věž u Horní brány. V květnu 1620 se tu stavovská posádka ubránila císařskému vojsku Dona Baltazara Marradase navzdory silné dělostřelbě obléhatelů, ale cestou na bojiště na Bílé hoře přitáhl na konci září 1620 k Prachaticím císařský generál Buquoy s celou armádou a po krátkém obléhání s pomocí dělostřelecké palby město dobyl. Ani dvojí pás hradeb mu v tom nezabránil a vítězné vojsko povraždilo v ulicích Prachatic několik stovek obyvatel. Touto krvavou událostí dohrálo prachatické opevnění svou vojenskou roli a v následujících dobách se zvolna proměnilo v malebnou kulisu středověké minulosti města.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 2. 2018
6.2.
16.3.
Sudety - F:2, 8

Sudety - F:2, 8

Prachatice, Šumava
9.2.
24.2.
Festival amatérského divadla Štít 2018

Festival amatérského divadla Štít 2018

Prachatice, Šumava
29.6.
1.7.
Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Prachatice, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí