Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Památky
Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
Exilová rezidence posledního hesenského kurfiřta v Hořovicích. Původně barokní stavba upravovaná v 19. století. První prohlídková trasa nabízí v bohatě vybaveném interiéru putování zámeckou historií, druhá trasa pak seznamuje veřejnost s tím, jak se bavili malí aristokraté. Šlechtické hry a hračky z období od 17. do 20. století tu budí zaslouženou pozornost.

Prohlídka představuje v prvním patře zámku patnáct pokojů, autenticky vybavených obytných místností posledních šlechtických majitelů zámku a v přízemí prostory pro služebnictvo.
 

Nová prohlídková trasa 2018

O letních prázdninách (2018) bude zpřístupněna nová interiérová instalace. Osm salónů představí nejen rodinu stavebníků zámku, hraběcí rod Vrbnů z Bruntálu, ale zejména historii zámku z 19. století spjatou s osobností hesenského kurfiřta Friedrich Wilhelma von Hanau (1802–1875).
 

Z historie zámku

Roku 1626 koupil hořovické panství se starým zámkem nechvalně známý Jaroslav Bořita z Martinic. Ve druhé polovině 17. století již starý zámek nevyhovoval soudobým nárokům šlechty, která proto přikročila k výstavbě zámku nového. Rozlehlý zámek nechali vystavět na počátku 18. století pánové z Vrbna a Bruntálu v barokním stylu. Hrabě Rudolf z Vrbna byl mimořádně vzdělaným mužem s hlubokým profesionálním zájmem  o přírodní vědy. Hanavská knížata patřila k staré německé šlechtě a Friedrich Wilhelm byl posledním kurfiřtem Hesenským. Oba rody rozvíjely na Hořovicku výrobu litiny, jejíž význam dosahoval evropské úrovně již v 19. století.

Svoji současnou podobu objekt získal díky několika přestavbám z 2. poloviny 19. století, kdy celé panství koupila hesenská knížecí rodina pánů z Hanau, v jejímž majetku zůstal až do roku 1945. Poslední majitel zámku, hrabě Jindřich z Hanau–Schaumburgu se za druhé světové války jako voják aktivně zapojil do akci německé armády. Proto mu v červnu 1945 byly majetky na základě Benešových dekretů zkonfiskovány. Hořovický nový zámek zabral na tři červnové týdny roku 1945 oddíl sovětské armády, který jej vyraboval a značně zdevastoval. Z této rány se pak zámek ještě dlouho vzpamatovával. Dnes je státním majetkem.


Zámecký park se Sluneční branou

Park v přírodně krajinářském stylubohatou kolekci domácích i zahraničních dřevin. Překrásná pozdně barokní Sluneční brána je zasazena do pilířů nesoucích sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Z této proslulé dílny pocházely všechny sochy v parku. Za Rudolfa z Vrbna (kolem roku 1800) byla provedena poměrně citlivá úprava francouzského parku na park přírodně krajinářský, přičemž hlavní lipová alej a ostatní cesty zůstaly zachovány. Úpravy za dědiců knížete Fridricha Wilhelma Hessenského, byly poznamenány necitlivostí a nedostatkem odbornosti. V letech 1908 – 1917 byl vybudován obdélníkový rybník za zámkem vlevo od osové aleje. Plocha dna rybníka byla 3 760 m2 a hloubka 0,80 m. Z vykopaného materiálu byla nad severozápadní hrází rybníka upravena dvoustupňová terasa, zpevněná na vnější straně výsadbou dřevin a na vnitřní straně vydrnováním. V důsledku špatně provedených betonářských prací rybník ztrácel vodu. Proto byl o několik let později  beton vytrhán a dno rybníka zatravněno.

Poplatné zájmům majitele zámku bylo i vybudování tenisového kurtu ve východní části parku vlevo od osové aleje roku 1909 a dalších staveb, které převážně již zanikly nebo jsou v dezolátním stavu. Za posledního majitele Jindřich Schaumburka byl v letech 1939 – 1940 vybudován bazén na koupání na jižní straně parku.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 6. 2018
9.6.
31.10.
Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
10.6.
21.10.
Komentované výlety do Brd

Komentované výlety do Brd

Brdy, Střední Čechy
6.10.
Cibulový jarmark Hořovice 2018

Cibulový jarmark Hořovice 2018

Hořovice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Střední Čechy