Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Památky
Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.
Nejstarší písemná zmínka o vinných sklepech je z roku 1321, kdy sklepy byly v majetku známého šlechtice Jindřicha z Lipé. Podle archeologického průzkumu byl počátek výstavby vinných sklepů zařazen do 8. – 9. století. V období třicetiletých válek, v sedmnáctém století, vznikaly v Olbramovických sklepích tajné výklenky, které sloužily k uschování potravin a osiv.

Další úpravy vznikly v roce 1936, kdy Československá armáda v okolí Olbramovic budovala pevnostní opevnění. Někteří sousedé zbudovali mezi sklepy průchody v domnění, že po dělostřeleckém odstřelování může dojít k proražení nadsklepní vrstvy a tím i zasypání ukrytého obyvatelstva. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva, došlo k devastaci nadzemních "preshausů", které se v dnešní době dostavují.

Chodby těchto sklepů se nacházejí 7-8 metrů pod úrovní země a je v nich konstantní teplota a vlhkost. Podzemní prostory mají liniový charakter chodeb, který se navzájem protíná a kříží, má řadu odboček a výklenků a vytváří tak jedinečný labyrint chodeb, který téměř nemá na jižní Moravě obdoby. V prostorách vinných sklepů uvidíte pouze kameninové nádoby a dřevěné sudy, v nichž se víno v dávné minulosti vyrábělo a dodnes v některých částech Evropy a jihozápadní Asie dosud zraje. Sklepní komplex prošel v roce 1994 kompletní rekonstrukcí a nyní je volně přístupný veřejnosti.

Rodinné vinařství Marek naleznete na samém okraji obce Olbramovic, která spadá do podoblasti Znojemské. Vinice obklopující vinařský areál jsou vysazeny na ploše 1,5 ha. V odrůdové skladbě těchto vinic se nachází především modré odrůdy: André, Frankovka, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Z bílých odrůd se zde pěstují: Chardonnay, Sauvignon a Veltlínské zelené.

Vinařství se zabývá ojedinělou výrobou tzv. "ódických vín". Při této metodě se používají kromě tradičních výrobních postupů ještě i unikátní postupy založené na metodě kvašení v tzv. ódických zónách, které se šíří za určitých podmínek v tvarových zářičích – pyramidách. Cílem ódického kvasného procesu je zpomalení stárnutí vína, nižší spotřeba SO2 a odstranění negativních pocitů při konzumaci vína, jako je bolení hlavy a pálení žáhy u citlivějších osob.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 5. 2016
1.5.
31.10.
Zámek žije!

Zámek žije!

Moravský Krumlov, Jižní Morava
16.7.
Meruňkobraní Miroslav 2016

Meruňkobraní Miroslav 2016

Miroslav, Jižní Morava
31.3.
30.10.
Dobrodružství abecedy

Dobrodružství abecedy

Rajhrad, Jižní Morava
28.4.
19.6.
Výstava Gabriela Preissová

Výstava Gabriela Preissová

Rajhrad, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Perla vín – kurzy vinných vědomostí

Vinařství Perla vín – kurzy vinných vědomostí

Jezeřany-Maršovice, Jižní Morava
Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Miroslav, Jižní Morava
Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava