Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury

Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury

Památky
Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.
Při východní hranici Plzeňského kraje se nachází obec Chanovice, která se stala výchozím místem pro budování záchranného skanzenu shromažďujícího objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Z různých míst v okresech Klatovy, Plzeň-jih, Rokycany a Domažlice bylo přivezeno patnáct objektů. Některé jsou již nainstalovány, další čekají na svou chvíli v depozitáři. V obci se také nachází barokní zámek, který ve sklepení ukrývá expozici pošumavských lidových řemesel

Hlavní usedlost poskytuje servis pro návštěvníky a dobrovolníky, kteří pomáhají skanzen stavět. Stavbu doplňuje roubený špýchar se stodůlkou. V zahradní části najdete expozici zemědělských strojů. Usedlost drobného sedláka tvoří dvě drobné přenesené stavby – roubený špýchar z obce Svrčovec a roubený čeledník z Otěšic. Usedlost středního sedláka charakterizuje roubený špýchar, předzahrádka s léčivými bylinkami, roubená kolna se stodolou a sušárna ovoce. Ke stavení přiléhá sad ve kterém se pěstují původní regionální druhy ovoce. Chalupa správce polesí představuje roubenka s chlívkem. Vedle usedlosti je sezónní dřevorubecký srub.

Starší část vesnice se zámeckým areálem je navržena na vyhlášení za památkovou zónu. Skanzen v Chanovicích vznikal a nadále vzniká díky svépomocné a dobrovolnické práci mladých lidí z Plzeňského kraje.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 12. 2017
13.8.
13.8.
Rabský floutek: Sněhurka

Rabský floutek: Sněhurka

Rabí, Šumava
1.9.
27.1.
Dvě století Rukopisů zelenohorského a královedvorského

Dvě století Rukopisů zelenohorského a královedvorského

Blovice, Plzeňsko a Český les
6.12.
31.1.
Papírové betlémy

Papírové betlémy

Sušice, Šumava
1.12.
15.1.
Pojďte s námi do Betléma!

Pojďte s námi do Betléma!

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí