Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury

Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury

Památky
Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.
Při východní hranici Plzeňského kraje se nachází obec Chanovice, která se stala výchozím místem pro budování záchranného skanzenu shromažďujícího objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Z různých míst v okresech Klatovy, Plzeň-jih, Rokycany a Domažlice bylo přivezeno patnáct objektů. Některé jsou již nainstalovány, další čekají na svou chvíli v depozitáři. V obci se také nachází barokní zámek, který ve sklepení ukrývá expozici pošumavských lidových řemesel

Hlavní usedlost poskytuje servis pro návštěvníky a dobrovolníky, kteří pomáhají skanzen stavět. Stavbu doplňuje roubený špýchar se stodůlkou. V zahradní části najdete expozici zemědělských strojů. Usedlost drobného sedláka tvoří dvě drobné přenesené stavby – roubený špýchar z obce Svrčovec a roubený čeledník z Otěšic. Usedlost středního sedláka charakterizuje roubený špýchar, předzahrádka s léčivými bylinkami, roubená kolna se stodolou a sušárna ovoce. Ke stavení přiléhá sad ve kterém se pěstují původní regionální druhy ovoce. Chalupa správce polesí představuje roubenka s chlívkem. Vedle usedlosti je sezónní dřevorubecký srub.

Starší část vesnice se zámeckým areálem je navržena na vyhlášení za památkovou zónu. Skanzen v Chanovicích vznikal a nadále vzniká díky svépomocné a dobrovolnické práci mladých lidí z Plzeňského kraje.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2018
24.8.
26.8.
Mezinárodní sraz trabantů Vrbno 2018

Mezinárodní sraz trabantů Vrbno 2018

Kadov, Jižní Čechy
27.7.
28.7.
Invelt Rally Pačejov

Invelt Rally Pačejov

Pačejov, Šumava
23.6.
2.9.
Výstava panenek na zámku Blatná

Výstava panenek na zámku Blatná

Blatná, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí