Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dům pánů z Lipé v Brně - kulturní a informační centrum

Dům pánů z Lipé v Brně - kulturní a informační centrum

Památky
Dům pánů z Lipé patří mezi nejkrásnější renesanční domy v Brně a mimo to i mezi nejstarší dochované stavby v moravské metropoli. V současné době nabízí Dům pánů z Lipé kulturní a společenské aktivity, najdete zde středověkou krčmu i vyhlídkovou terasu.
V atriu Domu pánů z Lipé je situováno kulturní a informační centrum, kde získáte informace o současném kulturním dění v tomto domě, všeobecné informace o turistických, kulturních a sportovních aktivitách v Brně a okolí, o vlakových a autobusových spojích... apod. Na nejvyšším poschodí domu, v 7. patře je veřejnosti přístupná vyhlídková terasa s kavárnou.

Historická restaurace s večerními programy se nachází v atriu domu. Rytíři, tanečnice a středověcí muzikanti, vše při dobrém jídle v prostředí bujarého středověku. Kožešiny, svíčky a hlavně horká medovina,či naše medovinové pivo Korma. Otevřeno je 7 dní v týdnu, 365 dní v roce od 11 hodin. Kuchyň a výčep se zavírá až z odchodem posledního hosta.

V infocentru najdete jeden z největších předprodejů vstupenek na kulturní akce. Můžete si tu zakoupit i jízdenky na mezinárodní i vnitrostátní autobusové linky Student Agency Express a získat podrobné informace o službách a produktech této firmy.

Z historie domu: Schwanzův palác, jak se Dům pánů z Lipé dříve jmenoval, je postaven na původně dvou středověkých městištích. Vznikl někdy mezi léty 1243 až 1260 a už na konci 13. století utrpěl značná poškození, vzniklé požárem.

Od té doby se jako majitelé domu prostřídalo mnoho vlivných lidí tehdejšího světa. V 17. století vlastnil dům i velitel obránců města proti Švédům Luis Raduit de Souches, který jej získal roku 1646 za výhodných podmínek od Rakousko – uherského císaře jako odměnu za zastavení švédských vojsk před Vídní. Objekt koupil za 6000 zlatých i se zahradou za městskou brankou, kterou užíval až do své smrti v roce 1683.

K temným obdobím domu patří rok 1945, kdy byl dům při osvobozeneckých bojích značně poškozen. V následujícím roce proběhly jen nejnutnější opravy a po té se dům stal na dlouhých 43 let státním majetkem. V roce 2005 byl kompletně zrekonstruován a současným majitelem je Radim Jančura, Student Agency, s.r.o.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
14.1.
9.12.
Bleší trhy Alfa Pasáž Brno - Flea Market

Bleší trhy Alfa Pasáž Brno - Flea Market

Brno, Jižní Morava
20.7.
22.10.
Neprakta 2x

Neprakta 2x

Brno, Jižní Morava
14.10.
4.11.
Podzimní komentované procházky Brnem

Podzimní komentované procházky Brnem

Brno, Jižní Morava
30.9.
4.11.
Podzimní prohlídky Brna

Podzimní prohlídky Brna

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí