Dřevorubecké muzeum v Peci pod Čerchovem

Kultura
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 3,57/5. Hodnoceno: 7x.Počet hvězdiček je: 3,57/5. Hodnoceno: 7x.Počet hvězdiček je: 3,57/5. Hodnoceno: 7x.Počet hvězdiček je: 3,57/5. Hodnoceno: 7x.Počet hvězdiček je: 3,57/5. Hodnoceno: 7x.
Vhodné pro děti
V Peci pod Čerchovem si můžete prohlédnout soukromé Dřevorubecké muzeum. Převážná část exponátů v muzeu je zapůjčena nebo darována současnými obyvateli obce, kteří je uchovávali jako památku po svých předcích. Zdejším dřevorubcům se prý žádní jiní nevyrovnali.
V muzeu najdete nejen nástroje, které používali, ale také výrobky ze dřeva. Prohlédnete si např. saně, necky, sirky, ale dokonce i desítky let staré loutky pro místní loutkoherce, kterým v době svých letních prázdnin pomáhal dělat divadlo i Oldřich Nový.

Jedna část muzea je věnována dnes již historickým motorovým pilám, které znamenaly doslova převrat v těžbě dřeva. Muzeum nabízí také informace a pohled na exponáty z doby od druhé poloviny sedmnáctého století, kdy v centru dnešní Pece pod Čerchovem dýmala vysoká pec na tavení železa a později vznikla na západním okraji obce sklárna. Zcela na závěr návštěvy muzea jsou zmíněny slavné osobnosti, které pobývali v Peci pod Čerchovem. V případě zájmu je možná prohlídka interiéru Dřevorubecké kaple sv. Prokopa.

Z historie:
dřevorubecké muzeum bylo založeno v roce 2006 panem Janem Riedererem, místním Spolkem na ochranu památek a Obecním úřadem. Hlavní inspirací ke vzniku muzea byla kniha Mezi chodskými dřevorubci od pecáckého rodáka, spisovatele Jana Františka Hrušky. V ní popisuje život a práci obyvatel Pece pod Čerchovem. Hruška dokázal popsat práci i jednotlivé výrobky dřevorubců, včetně pracovních postupů a nářadí.
Zobrazit celý popis >Provozovatel

Dřevorubecké muzeum

Pec pod Čerchovem 91
344 01 Pec
Tel.:
+420 379 795 250
Email:
rejdak@seznam.cz
WWW:
pecpodcerchovem.w...
GPS:
49,398585 12,826855
 
Město:
Pec
 
Kategorie:
Kultura

Otevírací doba

Období: leden - prosinec
pondělí - pátekzavřeno
sobota15:00 - 17:00
nedělezavřeno

Vstupné

Poznámka:dobrovolné

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 

Naposledy změněno: 7. 10. 2012

Akce v okolí (11) Zobrazit vše >


V okolí najdete (25)