Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Crystal Glamour - sklárna Okrouhlice

Crystal Glamour - sklárna Okrouhlice

Kultura
Sklárna Crystal Glamour zachovává tradiční výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnuje širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.

Produkce sklárny v Okrouhlici zahrnuje nejen český olovnatý křišťál, ale také funkčně dekorativní předměty, jako jsou těžítka, lampičky pro aromatický olej nebo lustrové části. Specializací výroby jsou křišťálové mlýnky na pepř, koření a sůl a další servírovací doplňky. Crystal Glamour se také zaměřuje na výrobu nápojových setů. Pokračuje tak v tradici ruční výroby tzv.“ kalíškoviny“, kterou se zabývala např. sklárna v Dobroníně nebo společnost Sklo Bohemia a.s. ve Světlé nad Sázavou.

Sklárna se rovněž vyznačuje velikou zručností výroby originálních prstenců v křišťálových výrobcích a zalévání fotografií a poštovních známek do křišťálového skla. Sklářští mistři pod vedením Zdeňka Koťary drží světové prvenství v těchto unikátních výrobních postupech. Mezi výrobky, které jsou zatím ve sklářství jedinečné, je například masivní těžítko z jednoho kusu křišťálu, v němž je zalitá poštovní známka či fotografie.

Sortiment sklárny Crystal Glamour se podstatně liší od rukopisu výroby skláren sídlících ve žďárském regionu, kde skláři pracují s rozdílnou sodno-draselnou sklovinou. Výrobky ze sklárny v Okrouhlici nejsou založeny na náhodně tvarovaném hutním skle, ale jsou ručně foukané do rotačních dřevěných nebo hliníkových forem, které zaručují přesný konečný tvar dle původního návrhu tvaru. Všechny výrobky jsou výhradně ručně broušeny a dále zušlechťovány.

Při návštěvě je možné nahlédnout do sklářské hutě, kde spatříte ruční foukání skla. Vstup je nutné telefonicky objednat.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2018
10.9.
31.10.
Výstava

Výstava "Rozhledy - Inspirace krajinou" na hradě Lipnici

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
25.6.
30.6.
Mistrovství Evropy v softballu mužů

Mistrovství Evropy v softballu mužů

Havlíčkův Brod, Vysočina
26.10.
9.12.
Zlomové osmičky našich dějin

Zlomové osmičky našich dějin

Havlíčkův Brod, Vysočina
6.4.
25.5.
Festival Stamicovy slavnosti

Festival Stamicovy slavnosti

Havlíčkův Brod, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí