Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Příroda
Rozlehlou oboru nedaleko Bechyně založil v roce 1586 Petr Vok z Rožmberka. Sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách.

Černická obora se rozkládá okolo dnes již zaniklé obce Černice při silnici z Bechyně do Soběslavi asi 7 km východně od Bechyně poblíž Sudoměřic. První zmínky o oboře pochází z roku 1585, kdy se v místech kolem Sudoměřic chovali bažanti. Černickou oboru založil pak o rok později Petr Vok, který k tomu využil poddanskou půdu. Kvůli původní oboře byly zrušeny obce Černice, Benešov a Obrovka. Obyvatelé z těchto vesnic byli přestěhováni do nově vzniklé osady Nová Ves.

Obora vždy sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. Původně obora zaujímala rozlohu 4 500 ha. V roce 1781 byla zmenšena a nyní je její rozloha něco málo přes 2 000 ha a naleznete v ní šest větších rybníků. K nejznámějším patří Rytíř, využívaný k rekreačním účelům, dále Starý, Nový, Velký Vyhnanický a Panianin. Zalovit si v oboře můžete i dnes, a to především mufloní, dačí, srnčí a černou zvěř. Obora náleží k Panství Bechyně, které zde myslivost provozuje a poskytuje také veškeré služby.

Při jižním okraji Černické obory leží pozdně barokní zámeček Hvězda, který byl postaven pro knížete Václava Paara pražským stavitelem J.J. Wirchem v letech 1765-1766. Dnes se zde nachází golfové hřiště. Přibližně 1 km východně od zámečku je zachována starobylá budova zámeckého vzhledu. Podle ústního tvrzení se pravděpodobně jedná o původní tvrz vladyků z Černic. Obec byla při budování obory zrušena a tvrz využívaná jako lovecký zámeček v oboře.

Přírodní památka Černická obora je jednou z nejstarších přírodních rezervací na našem území, neboť byla chráněna vlastníkem pozemku již od roku 1880. Nachází se u loveckého zámečku a bývalé hájenky (dnes zázemí golfového hřiště) Černice nedaleko Sudoměřic u Bechyně. Předmětem ochrany je zde starý porost lesa skládající se z borovice lesní, dubu letního, jedle bělokoré a habru obecného. Na úzmemí se vyskytuje také řada chráněných brouků, proto je zde minimálně odstraňováno staré dřevo z padlých stromů.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 7. 2019
26.7.
28.7.
Keramické trhy Bechyně 2019

Keramické trhy Bechyně 2019

Bechyně, Jižní Čechy
28.6.
1.9.
Expo Týn 2019

Expo Týn 2019

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
31.5.
1.9.
Za mistrem Alšem

Za mistrem Alšem

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Sudoměřice u Bechyně, Jižní Čechy
Rekreační Dům Smrž v jižních Čechách

Rekreační Dům Smrž v jižních Čechách

Skrýchov u Malšic, Jižní Čechy
Pivovar Transformátor Hlavatce

Pivovar Transformátor Hlavatce

Hlavatce, Jižní Čechy