Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Příroda
Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.
Zahrada vznikla při Vysoké škole zemědělské v Brně v roce 1926 a nacházela se přímo v areálu školy. Ve zdejších sklenících se pěstuje na 4000 orchidejí, především z tropů Nového světa a jihovýchodní Asie.

Jižní svahy zahrady jsou osázeny odolnějšími rostlinami Středozemí, Kavkazu, velké zastoupení zde má i Severní Amerika. Kromě těchto exotických rostlin zde však zahlédnete i druhy skoro domácí, přesněji pocházející z panonské oblasti jižní Moravy. Skutečným zahradnickým "majstrštykem" je rokle zařezaná do tohoto svahu, kde se soustředí vysokohorské druhy rostlin.

V zahradě nechybí ani skalničkový skleník, rozsáhlé vodní i travnaté plochy. Protéká zde stylizovaný potok, který ústí do několika tůní. Výsadbu zde tvoří sbírka vrb, dubů, u jezírek rostou též mokřadní a vodní druhy rostlin. Horní část zahrady lemují vyhlídkové terasy a pergoly s popínavými rostlinami. Každoročně koncem května se zde koná výstava kosatců, zdejší sbírka jich schraňuje velkou řadu. Velmi zajímavě řešenou je i místní skalka. Kromě travertinových kup klasického alpina tu najdete také zahradu miniatur.

V dolní části zahrady jsou umístěny léčivky, užitkové rostliny, letničky, domácí květena a kultivary jehličnanů. Nechybí ani zahrada pro nevidomé, která se vyšplhala na vyvýšené záhony a zahrnuje často rostliny plstnaté, mírně pichlavé, aromatické či jinak mimozrakově nápadné.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 12. 2017
6.10.
31.12.
Architekti brněnského kvarteta

Architekti brněnského kvarteta

Brno, Jižní Morava
4.3.
31.12.
Bítls

Bítls

Brno, Jižní Morava
3.11.
28.1.
Vesmír je černý

Vesmír je černý

Brno, Jižní Morava
9.11.
30.3.
 Nejkrásnější české knihy roku 2016

Nejkrásnější české knihy roku 2016

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí