Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Příroda
Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.
Zahrada vznikla při Vysoké škole zemědělské v Brně v roce 1926 a nacházela se přímo v areálu školy. Ve zdejších sklenících se pěstuje na 4000 orchidejí, především z tropů Nového světa a jihovýchodní Asie.

Jižní svahy zahrady jsou osázeny odolnějšími rostlinami Středozemí, Kavkazu, velké zastoupení zde má i Severní Amerika. Kromě těchto exotických rostlin zde však zahlédnete i druhy skoro domácí, přesněji pocházející z panonské oblasti jižní Moravy. Skutečným zahradnickým "majstrštykem" je rokle zařezaná do tohoto svahu, kde se soustředí vysokohorské druhy rostlin.

V zahradě nechybí ani skalničkový skleník, rozsáhlé vodní i travnaté plochy. Protéká zde stylizovaný potok, který ústí do několika tůní. Výsadbu zde tvoří sbírka vrb, dubů, u jezírek rostou též mokřadní a vodní druhy rostlin. Horní část zahrady lemují vyhlídkové terasy a pergoly s popínavými rostlinami. Každoročně koncem května se zde koná výstava kosatců, zdejší sbírka jich schraňuje velkou řadu. Velmi zajímavě řešenou je i místní skalka. Kromě travertinových kup klasického alpina tu najdete také zahradu miniatur.

V dolní části zahrady jsou umístěny léčivky, užitkové rostliny, letničky, domácí květena a kultivary jehličnanů. Nechybí ani zahrada pro nevidomé, která se vyšplhala na vyvýšené záhony a zahrnuje často rostliny plstnaté, mírně pichlavé, aromatické či jinak mimozrakově nápadné.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 6. 2017
4.3.
31.12.
Bítls

Bítls

Brno, Jižní Morava
7.6.
28.8.
Sochy v ulicích - Brno Art Open 2017

Sochy v ulicích - Brno Art Open 2017

Brno, Jižní Morava
31.3.
15.9.
Strom roku 2017

Strom roku 2017

Brno, Jižní Morava
14.1.
9.12.
Bleší trhy Alfa Pasáž Brno - Flea Market

Bleší trhy Alfa Pasáž Brno - Flea Market

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí